Informace o nákupu
loadingbar

Bryan Talbot, malý velikán komiksového světa – část 1

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

talbotNení až tak známý a opěvovaný mezi komiksáři, jak by si podle své práce zasloužil. Podle mě jde pouze o to, že není mainstreamový komiksový autor. Jeho práce jsou malé hvězdy, které je potřeba hledat. Na svém kontě nemá stovky komiksů, ale když už začne psát a kreslit, a vy je objevíte, tak si je zamilujete. Bryan Talbot podle mě komiks vnímá jako médium, které rád zkoumá, zkouší a využívá k zhmotněný svých myšlenek, příběhů a pohádek. Před pár týdny u Comics Centra vyšli další dva díly ze série Grandville, a v červnu nás čeká kolosální Arkwright Integral. A protože je podle mě dobré nejen číst, ale i vědět, připravili jsme pro vás medailónek o životě Bryana.

Bryan Talbot (*1952, Wigan, Lancashire, Velká Británie) je svým vzděláním především grafik. A Brit jako poleno. Vystudoval ve svém rodném městě School of Arts (Wigan & Leigh College) a ve svém rodném kraji grafický design na University of Central Lancashire v Prestonu. Preston je pár mil od Wiganu a Wigan je pár mil na sever od Manchesteru a Liverpoolu. V šedesátých letech minulého století dobré místo pro život náctilého Bryana. Už v osmnácti letech se jeho kresby objevily v magazínu Mallorn, který vydávala British Tolkien Society, a kreslil stripy pro školní noviny.

Bryan 01Má za sebou vysokou, něco málo už mu vyšlo, tak co dál? Jasně, v Británii jedině underground. A tím se stal časopis BrainStorm Comix (1975–1978), který je naprosto šíleně číslovaný. Ve skutečnosti vyšlo u Alchemy Publications šest čísel, a v prvních třech byl převážnou náplní časopisu komiks Chester P. Hackenbush, the Psychedelic Alchemist, který psal a kreslil Bryan Talbot. Přijde Vám, že v té době patřilo k dobrým mravům si sem tam vyrazit na výlet s Lucy in the Sky with Diamonds? Máte pravdu, stačí se podívat na pár stránek psychedelického alchymisty. Jestliže nevíte, o čem teď mluvím, tak nevadí, jste slušnými lidmi a to je dobře. V roce 1999 vyšla tahle chuťovka v souborném vydání u stejného vydavatelství s naprosto děsivě řešenou obálkou. Ale tak co, underground je underground.

Bryan 05V časopise BrainStorm Comix se poprvé objevil v krátkém komiksu The Papist Affair charakter Luthera Arkwrighta. Pochopitelně to nebylo jen tak. Banda motorkářských jeptišek se snaží zachránit ostatky svatého Adolfa z Norimberku, které neprávem vlastní banda šovinistických kněží. Luther jeptindám samo sebou pomáhá. Jo, jak jsem psal, klasická zápletka, pokud Vaše mysl zrovna dlí v mnohavesmírech s Lucy. A právě tento komiks se stal nakopnutím, který Talbota dovedlo k jeho zatím největšímu a nejznámějšímu dílu The Adventures of Luther Arkwright (Dobrodružství Luthera Arkwrighta, Comics Centrum, 2005). Zhruba polovina Lutherových dobrodružství vycházela už na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let v undergroundových časopisech ve Spojeném království (Near Myths a pssst!), ale člověk si nemůže jen tak psát a kreslit pro radost, musí taky vydělávat. K Lutherovy se vrátil až u Valkyrie Press, kde začal Luther vycházet znovu (1987–1989), a devátým sešitem byla mistrovská práce Bryana Talbota po zhruba deseti letech dokončena. Luthera si všiml americký Dark Horse, a v roce 1990 vyšlo první souborné vydání. Britové v USA se nezapřou, takže Alan Moore, Warren Ellis a Gart Ennis si z Luthera stříkli do kalhot.

Bryan 02Druhý, přímo navazující díl Luthera, Heart of Empire (Srdce Impéria aneb Odkaz Luthera Arkwrighta, Comics Centrum, 2006) vyšel v roce 1999 opět u Dark Horse a odnesl si dvě nominace na Eisner Award a proměněnou Eagle Award. Potom se k Lutherovy dostalo české Comics Centrum. A zděsilo se, co s nádherným komiksem Dark Horse udělal. Comics Centrum oslovilo přímo Bryana Talbota a... o tom bude samostatný článek. Pro nás je zásadní, že po rekonstrukci dat u Comics Centra vznikl podle Bryana Talbota „nejúžasnější Luther, jakého kdy viděl.“ Tisková data od Comics Centra použili ve svém vydání Francouzi (Kymera Comics). Nu a po pár letech Dark Horse vydal už zmiňovaný Arkwright Integral (2014). Jak název naznačuje, jde o oba díly Luthera v jedné knize. A to je první kolosální kniha, kterou Comics Centrum tento rok oznámilo. Jak bývá u Comics Centra zvykem, tak české vydaní bude lepší a vyňuňanější, než původní americká verze. Mohl bych na Vás naházet grafické technikálie, ale raději to neudělám. Možná bude od Comics Centra livestream, který má vyšší hodnotu než text. Čeští fanoušci k dnešnímu dni u kolosálního Arkwright Integral dosáhli minimálního množství zaplacených knih, takže je jisté, že v červnu vyjde. Do 20. května máte šanci si knihu předobjednat, potom už budete odkázání na knihkupce nebo překupníky. Na Vašem místě bych neváhal.

Pokračování článku zde.
Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda