Bryan Talbot, malý velikán komiksového světa – část 2
Bryan Talbot v mezičase pracoval jako kreslíř, inker nebo kolorista u známých amerických vydavatelských domů a u britského 2000 AD. Batman, Sandman, Hellblazer, Mýty, Soudce Dredd, Sláine, Mezi řádky. Má toho za sebou požehnaně.
Pořád ho to ale táhne k autorským komiksům. Někde mezi komerční prací najednou začne tvořit něco svého a jedinečného. Tím se dostáváme k The Tale of One Bad Rat (Dark Horse, 1994). U nás komiks vyšel pod názvem Pohádka o zlobivé kryse (Comics Centrum, 2008). Bryan Talbot se zaměřil na vážné téma, problematiku zneužívaných dětí, které utíkají ze svých domovů. Předobrazem hrdinky komiksu je v anglofonním světě známá autorka pohádek Beatrix Potter (nejznámější jsou asi Dobrodružství králíčka Petra). Komiks posbíral mraky cen, a Bryan Talbot si na vlastní kůži ověřil, že komiks jako médium umí předat libovolné téma.
Podle mě je jeho nejodvážnějším komiksem po kreslířské stránce Alice in Sunderland (Dark Horse, 2007), který využívá pohádky o Alence v říši divů, k vykreslení historie a současnosti kraje Sunderland v Británii. Kresbou a grafikou ze sebe Talbot dostal to nejlepší, co umí. Jde o mix pérovky, maleb, fotek a dřevorytů s volnými panely. Mraky myšlenek, zábavy a mouder, které jsou umně pospojovány. Posledním rozsáhlým dílem je pětidílná série Grandville, kterou u nás vydává Comics Centrum a tento rok vyšel předposlední čtvrtý díl Grandville 4: Noël. Poslední díl, Grandville: Force Majeure (Dark Horse, 2017), by měl vyjít u Comics Centra příští rok.
Nebo ke komiksům, které píše jeho žena Mary M. Talbot (*1954, pochopitelně narozena ve městě Wigan), a Bryan je kreslí. Prvním byl komiks Dotter of Her Father's Eyes (Dark Horse, 2012), životopisný komiks o tragickém životě Lucie Joyce (1907–1982), dcery slavného irského spisovatele Jamese Joyce. Komiks získal cenu Costa Book Award za nejlepší biografii. Druhým partnerským titulem je The Red Virgin and the Vision of Utopia (Dark Horse, 2016), který je o francouzské feministce Louise Michel.
Bryana Talbota do České republiky už dvakrát pozvalo Comics Centrum. V roce 2006 měl Bryan výbornou přednášku o Lutherovy a kreslířských technikách, které používá, v knihkupectví Kanzelsberger. V roce 2008 se objevil na komiksovém festivalu KomiksFest!, který jsem bohužel vynechal. Když budeme mít štěstí, tak se s ním uvidíme i potřetí. Ale to fakt neberte jako slib. Bryan Talbot má na první pohled historické webovky, ale pravidelně je aktualizuje, a můžete si koupit i jeho originální kresby. Za pár liber :).
Jako vždy vám děkuji za pozornost. Text by vám měl předat, že když přijde řeč na Alana Moora nebo Neila Gaimana, tak byste měli jedním dechem dodat i Bryan Talbot. Zaslouží si to. Než se uvidíme u dalšího článku, který bude o Myší hlídce, tak čtěte, co vám pod oči přijde. Číst je třeba, budete vzdělaný a poznáte, co je dobré a co je pětkrát vyvařená polévka.
První část článku zde.
Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda