Informace o nákupu
loadingbar

D.

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

doomboyclanekA máme tu další surrealistické dílo Tonyho Sandovala. Po velmi dobře přijatém Vodním hadovi vydaném minulý rok, tentokrát přichází Doomboy. Kdo Vodního hada četl, bude mít základní představu o tom, co očekávat. Doomboy je totiž opět Sandovalovým ryze autorským počinem, a jeho, troufnu si říct, snadno rozpoznatelný rukopis se nezapře ani zde.

České vydání si neponechalo anglický název z ledabylosti, ale je odvozen od metalového subžánru – doom metalu. Sandoval totiž kromě komiksů vyrostl i na metalové muzice. Tvořit Doomboye, jak sám říká, pro něj bylo velice osobní a zvláštní, protože k němu přistupoval spíše jako ke svého druhu fiktivnímu dokumentu o imaginárním mladém hudebníkovi než jako ke klasickému příběhu. Tomuto mladému kytaristovi říkají D., a pohybuje se v okruhu podobně hudebně založených vrstevníků, tedy prostředí autorovi velmi blízkém. Kromě hudby řeší párty, pivko, holky a prostě všechno, co k tomuto životnímu stylu patří. D. není nejoblíbenější, nejlepší a ani ničím výjimečný. O to mu ani nejde, tohle není příběh o cestě k úspěchu. D. má přání mnohem osobnějšího rázu – rád by se rozloučil se svou nedávno zesnulou přítelkyní. Toho chce dosáhnout prostřednictvím své hudby, která se ale zdaleka nedostane jen k ní…

Ačkoli se na první pohled jedná o zcela jiný příběh, než byl Vodní had, mají oba mnoho společného. Kromě surreálna a pro autora typické kresby, která evokuje některá díla Tima Burtona, se jedná hlavně o užívání podobných témat – těžkostech puberty, osamělosti, nudy, smrti, mezilidských vztahů a ztráty iluzí. Období dospívání je v Sandovalově díle přítomno velmi často, jelikož dle něj se jedná o stěžejní životní období, kdy zvědavost a objevování nových věcí lze přirozeně a poutavě kombinovat s fantaskními prvky. A vzhledem k tomu, jak svěže, svým způsobem pozitivně a zároveň nostalgicky a posmutněle jeho svérázné komiksy působí, musíme mu dát za pravdu, že na téhle kombinaci vskutku cosi je.

Dodejme jen, že Doomboye vydává Comics Centrum ve stejně širokoúhlém formátu jako knihy 300: Bitva u Thermopyl, Xerxés: Pád domu Dareiova a vzestup Alexandrův či Teror ve jménu víry od Franka Millera, takže vám k nim bude v knihovně hezky ladit.

Autor článku: Adam Peňáz