Informace o nákupu
loadingbar

Drákula - 125 výročí: Mike Mignola před Hellboyem

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

drakula 1Mike Mignola není pouze Hellboy a jeho Universum. Ačkoliv posledních skoro 30 let píše takřka výlučně Hellboye, tak něco musel dělat i před ním. Jedním z posledních komiksů, na kterých Mike Mignola před Hellboyem pracoval, a zcela výjimečně pouze jako kreslíř, je Drákula.

Komiks je adaptací filmového Drákuly (Dracula, 1992), kterého režíroval Francis Ford Coppola (Kmotr). Vznikal souběžně s filmem podle stejného scénáře. Nicméně film byl před svým uvedením mnohokrát přestříhán a velmi zkrácen. Komiksová adaptace je tak jedinou příležitostí, jak vidět pravděpodobně původní podobu tohoto, dnes již kultovního filmu, ve kterém si zahráli špičkoví herci v čele s nabušeným Garym Oldmanem, Antonym Hopkinsem a Winonou Ryder. Tom Waits a Monica Bellucci si střihli vedlejší role a Keanu Reeves se marně snaží svým kolegům herecky alespoň vyrovnat. Do Keanu Reevese se netrefuji záměrně, John Wick mě baví a z jeho charakteru (Johnny Silverhand) v připravované hře Cyberpunk 2077 jsem celý orosený.

Předlohou pro film je román od Brama Stokera (*1847, Dublin, Irsko, † 1912, Londýn, UK), novináře, divadelního kritika a spisovatele, který je po více než sto letech stále známý právě díky Drákulovi. Možná pár nadšenců do bulváru ví, že si vzal přítelkyni Oscara Wilda. Drákula byl vydán v roce 1897 a za mě jde, z dnešního pohledu, o romantický příběh s lehkým hororovým nádechem. Ve své době to musel být masakr. Drákuly se už ve svých začátcích chopil Hollywood, a tím mu dal nesmrtelnost. Dnes jde o desítky filmů, muzikálů, knih… z Drákuly je jednoduše ikona. Navíc je to silný a čtivý příběh, který má v sobě vše, na co lidé od nepaměti rádi slyší, včetně historického zakotvení. Kníže Vlad, vojvoda Valašský, skutečně žil v patnáctém století a proslul svojí krutostí. Náš kníže Vlad byl podle legend nazýván Napichovačem (rumunsky Ţepeş), neboť jeho oblíbenou kratochvíli bylo napichování lidí na kůl. Otázkou je, zda byl větší kruťák než jeho současníci. Těžko říct, každopádně 15. století není zrovna doba, ve které bych chtěl jako bezzemek žít.

Mikedrakula 2 Mignola na filmu Drákula pracoval jako výtvarník a na komiksu je to sakramentsky znát. Na první dobrou komiks působí jako do dokonalosti dopracovaný storyboard. Panely odpovídají záběrům z filmu, včetně kostýmu a rekvizit. Stejně tak dialogy. Takže běžnému čtenáři vřele nedoporučuji se na film před komiksem podívat. Jestliže jste fajnšmekr, tak to naopak smysl má. Nejen, že je milé si vychytat, jak se podařilo Rayovi Thomasovi a Mikeu Mignolovi více než dvouhodinový film nacpat do čtyř komiksových sešitů, ale ještě zábavnější je mrknout se, jak se náměty z Drákuly přenesly do prvních sešitů Hellboye. Ať už jde o Vlad(imir)a Giuresca nebo Mignolovu kresbu. A pochopitelně si každý fajnšmekr užije komiks, který celý kreslil mistr. Jen ten Dave Stewart mi u coloringu chybí.

Mike Mignola má rád filmové plátno. Jeho schopnost pro záběr „kamery“, fázování a střih je v jeho komiksech vidět. Dnes už komiksy pouze píše a kreslí jen obálky. I přesto je u kreslířů, kteří pracují na Hellboy universu viditelná jeho „filmová“ škola. Tento pohled na komiksovou kresbu má Mignola společný s Frankem Millerem. Prvním filmem, na kterém Mignola pracoval, je dnes zmiňovaný Dracula. Další filmy jsou všichni (tři) Hellboyové, Blade II, Atlantida: Tajemná říše, Rebelka od Pixaru a z kratších animáků ho najdeme v titulcích u Batman: Animated Series od Bruce Timma a u adaptací jeho komiksů Batman: Gotham by Gaslight, Hellboy: Sword of Storms a Blood and Iron.

Skype Picture 2019 10 22T16 06 57 179ZKomiks Drákula vyšel jako podpora filmu ve čtyřech sešitech u vydavatelství Topps Comics v letech 1992 a 1993. Topps Comics už neexistuje. Ale existuje megakorporace, nejen sportovních kartiček, Topss. Její základy se datují na konec čtyřicátých let minulého století a od začátku se zaměřili na dětské a teen publikum. Žvýkačky, sladkosti a pochopitelně kartičky. Když máte licenci, tak děti ze svých rodičů pár dolarů snadněji vymáčknou. A to byl případ Topps Comics. Tato divize Topps byla založena v roce 1992 a převážně se specializovala na komiksy s filmovou/seriálovou/literární licencí. Dnes asi budou nejznámější jejich komiksy podle seriálu X-Files a Drákula. Za zmínku stojí, že se Topps Comics snažilo po vzoru Marvelu vytvořit své vlastní universum založené na postavách Jacka Kirbyho. Nu, v roce 1992 se zdálo, že komiksy mají zlaté dno, tak proč to nevyzkoušet. V roce 1998 Topps dospěl k závěru, že některé komiksy sice mají zlaté dno, ale ty jejich to nebudou. A Topps Comics přestalo existovat. Souborné vydání s novým koloringem, po více než 25 letech, vyšlo u komiksového vydavatelství IDW Publishing a díky nim se Drákula dostává k nám.

Formát a zpracování knihy je klasicky á-la Comics Centrum (Ú.P.V.O./Hellboy/Baltimore). Počet stran 144, v bonusech můžete očekávat skici stránek a obálek. Navíc jsou k dispozici dvě různé varianty obálek, přičemž původní obálka prvního čísla amerického sešitového vydání / běžná obálka.

Ke 125. výročí vydání románu Drákula mají čtenáři možnost si do konce května objednat v e-shopu nakladatelství Comics Centrum jeho komiksovou podobu se slevou 40 %.

Děkuji za váš čas, a jako vždy, čtěte. Tentokrát mám dva adepty. Na naladění děsivý Pochmurný kraj 1: Hejna běsů a pro srovnání kresby Hellboy 1: Sémě zkázy.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda