Informace o nákupu
loadingbar

Frankenstein v podzemí, aneb jak Mike Mignola narouboval archetypální monstrum do Hellboy universa

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

IMG 4002Mike Mignola má rád monstra. Ještě raději zkoumá monstra, která jsou svým založením chápána jako nelidská, ale v jejichž nitru víří více emocí než v leckterém člověku. A to je případ Frankensteinova monstra. Pozor, na rozdíl od minulý rok u Comics Centra vydaného Mignolova Drákuly, nejde o adaptaci klasického díla. Frankenstein v podzemí si z klasického románu od Mary Shellyové bere „jen“ základ. Druhou inspirací byl herec Boris Karloff, který si Frankensteinovo monstrum zahrál ve filmu Frankenstein z roku 1931. Mrkněte na něj! Vše ostatní je fikce, kterou Mignola umně narouboval do Hellboy universa. Proto nebudeme v článku mluvit o Frankensteinově monstru, ale o Frankensteinovi.

S Frankensteinem jsme se už setkali, neboť v poslední v češtině vydané knize Hellboy v Mexiku dostal Frankenstein od Hellboye parádně přes hubu. Komiks Frankenstein v podzemí (Dark Horse, 2015) totiž navazuje na povídku Dům oživlých mrtvol. Frankenstein uniká svým pronásledovatelům a schovává se v mexické pyramidě, kde potkává zajímavou dámu. A následně to Mike Mingola rozjede ve velkém stylu. Na scénu se vrací náš milovaný sběratel Adoet de Fabre, kterého známe z Ú.P.V.O. 6: Univerzální stroj, který by rád Frankensteina prostudoval. Adoet není kladnou postavou, ale pěkným parchantem, takže Frankenstein má o zábavu postaráno. A jedem dál, boooom, Dutozem (Ú.P.V.O. 1: Dutozem a další povídky) se vrací na scénu, pterodaktylové, vzducholodě, energie Vril, chtíč po moci, exodus části bratrstva slunečního boha Ra (Lovec čarodějnic 1: Ve službách andělů), ztracené civilizace a mezi tím vším náš hrdina, Frankenstein, hledá střípky svého já. Jednoduše řešeno, Frankenstein v podzemístein v podzemí je naprosto skvěle napsaný příběh, ve kterém Mignola používá své silné scénáristické zbraně, a který umně a plynule ukotvuje v existujícím Hellboy universu. Kdybych měl někdy hledal komiks, ve kterém bych Mingolu představil neznalému, tak bych si Frankensteina bez pardonu vybral. Tohle je Mike Mingola ve svém totálním nasazení. I kdybyste výše zmíněné návaznosti neznali, tak Frankenstein stojí sám o sobě a Hellboy universum „pouze“ skvěle rozšiřuje.

Mike Mignola je americký komiksový scenárista a kreslíř. Narodil se 16. září 1960 v Kalifornii, ve svých 22 letech dokončil studium California College of the Arts. Od poloviny osmdesátých let minulého století se vypracoval z pozice inkera přes kreslíře na scénáristu. Zásadní je pro Mikea Mignolu rok 1994, ve kterém pro Dark Horse začal psát a kreslit Hellboye. Od toho roku ve světě komiksu, až na několik výjimek (např. série Baltimore), pracuje výlučně na Hellboyovi a Hellboy universu.

IMG 4001Kreslíř? Pro naprostou dokonalost bych rád na postu kreslíře viděl Mikea Mingolu. Ale dokonalost člověk potká jen párkrát za život a Mike Mignola si jednou za čas nakreslí obálku. Za to má kolem sebe pár krutě talentovaných kreslířů, které dny a noci kreslí podle jeho scénářů Hellboy universum. Takže Frankensteina si nakreslil Ben Stenbeck, který je v Hellboy universu jako ryba ve vodě, a mimo to kreslil polovinu série Baltimore, což je jedna ze sérií, kterou Mike Mignola psal mimo Hellboy universum. Občas si neodpustí malý easter egg. Já jsem si všiml plakátu s Humrem Johnsonem (Humr Johnson 1: Železný Prométheus), ale počítám, že tam toho bude více.

Formát a zpracování knihy bude klasicky á la Comics Centrum (Hellboy/Baltimore). Počet stran 144, v bonusech můžete očekávat jako vždy skicář. Pevná vazba, skvělý papír, vyňuňaný tisk… prostě jako vždy u knih z Comics Centra.

Děkuji za váš čas a jako vždy, čtěte. Doporučuji načíst Hellboy v Mexiku a Ú.P.V.O. 1: Dutozem a další povídky.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda