Informace o nákupu
loadingbar

Grandville. Jezevec, ze kterého by měl Jára Cimrman radost – část 1

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Grandville 03 Čas nečeká a Comics Centrum též ne. Připravte se i v roce 2018 na otestovaní nosnosti vašich knihoven – mrkněte na ediční plán! Už v lednu máme možnost v edici „Na přání“ podpořit a spolupodílet se na vydání dalších dvou dílů série Grandville, kterou píše a kreslí Bryan Talbot. Na webových stránkách Comics Centra si už dnes můžeme předobjednat třetí díl Grandville 3: Bête Noire a čtvrtý díl Grandville 4: Noël. Čas vážně nečeká, do 11. 2. musí být u každé knihy alespoň 500 objednávek. To dáme!

Grandville 04Proč byste do Grandville měli jít? Představte si fiktivní svět, ve kterém Napoleon natrhnul půlce Evropy prdel a i Spojené království Velké Británie se stalo dominiem Francie. Takže sice částečná samostatnost, ale vládce sídlí v Paříži. Stejný systém, jaký praktikovali u nově dobytých území už Římané (mimo Galie, kde narazili na Asterixe s Obelixem). Napoleonské války jsou ve světě Grandville minulostí, časově jsme na začátku dvacátého století, v době průmyslové revoluce. Pára je technologickým vrcholem, města jsou elektrifikována, ruční a výkonné střelné zbraně po ruce. Milovník literatury si může představit svět Julese Verna, milovník her svět Dishonored. V tomto prostředí sledujeme inspektora LeBrocka ze Scotland Yardu, který na první pohled řeší běžné případy. Ale jak to občas bývá, když důsledně sledujeme stopu, tak nás zavede až na nejvyšší politická místa. Náš inspektor LeBrock není vlezdoprdelka, řeší případy důsledně. I když se vydá po cestě, která ho dovede do pekel, tak do toho pekla dojde. Nechť se má stát co se stane. Sympaťák. Dalo by se říci, že Grandville je kombinace noiru a steampunku. To už je samo o sobě v komiksovém světe neobvyklé.

Grandville 08Chcete víc? Fajn, jedno slovo. Zvířátka. Název Grandville, který je v komiksové sérii používán pro označení Paříže, je poklona Bryana Talbota francouzskému karikaturistovy Jeanu Gérardovi (1803–1847). Ten se v první polovině 19. století proslavil pod pseudonymem J. J. Grandville jako trefný politický glosátor. Jako jeden z prvních začal ve svých ilustracích do novin místo konkrétních lidí kreslit zvířata, která charakterizovala lidské vlastnosti. A proto je inspektor LeBrock jezevcem, anarchista je vyobrazen jako vzteklý vlk, kurtizána je fena, která je nadrženým koněm označena za „čubku.“ Zábavné. Překvapivě narazíme i na lidskou rasu, která je označovaná jako „nechlupaté opice“ a jejíž existence je vtipně vysvětlena tuším ve třetím díle Grandville.

Druhá část článku zde.
Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda