Hejna běsů v Pochmurném kraji - část 1
Comics Centrum od svých vydavatelských začátků tíhne k hororovým komiksům. Aktuální série Baltimore nebo Ú.P.V.O. jsou hororem šmrcnuty. Koralína, 30 dní dlouhá noc, Silent Hill, Duchové mrtvých (básně Edgara Alana Poea ztvárněné Corbenem), Temnými hvozdy nebo báječná šestidílná série Zámek a klíč jsou už čistokrevné horory. Jenže poslední díl Zámku a klíče vyšel na konci roku 2016 a další pořádný hororově komiksový nákul nám u Comics Centra chybí. Co s tím? Jasně, chce to mladou, rudou, bublající krev. A tou je série Pochmurný kraj (Harrow County), o které si v tomhle článku něco málo povíme. Pochopitelně s minimem spoilerů, protože co byste měli z hororu, kdybyste věděli, že ano.
Pochmurný kraj je blíže nespecifikovaný vidlákov v USA zhruba na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století. Každý vidlákov má alespoň jedno hnusné tajemství. A nemusí jít nutně o incestní dítě starosty, které rádo běhá po lesích v hokejové masce s motorovou pilou. V našem případě jde o čarodějnici. Přišla do kraje, pomáhala lidem, uzdravovala zvířata... zkrátka se v dobrém starala o své sousedy. Ale nic netrvá věčně a milí vidláci se jednoho krásného dne rozhodli čarodějnice zbavit. Ne, že by k tomu neměli pádné důvody. Ale takové zabití čarodějnice není za prvé jednoduché a za druhé, i když se vám povede čarodějnici zabít, tak se děvče může vrátit. A až se vrátí, tak věřte, že nebude mít dobrou náladu. Takový je v krátkosti děj prvních stránek knihy Hejna běsů (Harrow County: Countless Haints). Pocitově jde stejně jako v případě Zámku a klíče o horor, ve kterém je zlo neviděno a neslyšeno. Vyčkává a tiše kuje pikle. Garantuji vám, že po přečtení první knihy budete řádně natěšený na druhý díl. Stejně jako u Zámku a klíče.
Pochmurný kraj je na české poměry nová komiksová série. První sešit vyšel v roce 2015 a stejně jako Zámek a klíč jde o dopředu plánovaně uzavřenou sérii. Za pár měsíců vyjdou poslední tři sešity a tím se s hlavním příběhem Pochmurného kraje rozloučíme. Bavíme se o 32 sešitech, které vyjdou v osmi knihách. Prvních pět knih je řádně naducáno doprovodnými materiály. Nejde jen o kresby nebo arty od známých kreslířů, ale sem tam se objeví i čistě textová povídka. Běžně bych se o doprovodných materiálech nebavil, ale když jde o 49 stránek bonusů ve čtvrté knize, tak to si už člověk všimne. Obálkami a povídkami na mne Pochmurný kraj působí jako staré brakové časopisy, které vycházeli v sedmdesátých letech minulého století. Ale nenechte se mýlit, o brakovou literaturu nejde. Je to taková milá poklona časům minulým. A aby těch paralel se Zámkem a klíčem nebylo málo, tak Pochmurný kraj má od svých počátků na triku jeden autor a jeden kreslíř.
Pokračování článku zde.
Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda