Hellboyovo probuzení ďábla, aneb jak se dozví o svém úkolu na Zemi...
I když se Hellboy poprvé v delším příběhu objevil v komiksové minisérii a posléze v knize Sémě zkázy, důležitým a zásadním dílem pro celou sérii je právě kniha Probuzení ďábla. Hlavní postavy zde dostávají lidské rozměry a motivace, objevuje se velké množství náznaků, které Mignola objasní až mnohem později a hlavně Hellboy sám se dozví o svém úkolu na Zemi. To, jak zareaguje na výzvu, aby probudil ďábla, určí další směr jeho života.Probuzení ďábla je druhou knihou série Hellboy a zároveň prvním komiksovým „románem", ke kterému si scénář psal Mike Mignola sám bez spoluautora. Předtím si samostatné psaní vyzkoušel na sešitu Hellboy: Mrtvola a železné boty a na dvousešitovém příběhu Vlci ze svatého Augusta.
Probuzení ďábla je rozsáhlý opus, který vycházel na pokračování v pěti amerických sešitech. Při jeho čtení není Mignolův scenáristický postup tak zřetelný, ale přesto si čtenáři povšimnou, jak postupně ubývá textů a akce nabývá na dramatičnosti. Jak sám autor píše v doslovu, kniha měla mít poněkud jiný konec, ale při jejím kreslení postupně začala růst dramatická linka a otevřela se tak scéna pro velkolepý epos, který vlastně pokračuje dodnes.
Kresebně už měl Mignola svůj nezaměnitelný styl vypracovaný dříve a tak pokračuje v práci, kterou umí. Pro Čechy je zajímavý hrad Giurescu, který velmi nápadně z některých úhlů připomíná Karlštejn. Když jsme se s Mignolou v roce 2003 při natáčení filmu Hellboy v Praze bavili, zavedli jsme na tuto podobnost řeč. Ptali jsme se, zda měl jen jeden obrázek, protože hrad někde vypadá podivně a Mike s uzarděním odpověděl, že ne, že měl dva.
Koloring vytvářel James Sinclair, který poté pracoval i na některých povídkách z knihy Spoutaná rakev. Teprve poté se barev ujal Dave Stewart, který se od této knihy stal Hellboyovým „dvorním vybarvovačem".
Mike Mignola * 16. září 1960
Mignola je americký výtvarník a scénárista, proslulý zejména svým komiksovým hrdinou Hellboyem. Narodil se v Berkeley v Californii a první obrázky publikoval už ve svých dvaceti letech. Od roku 1983 začal pracovat pro vydavatelství Marvel a později kreslil obálky pro některé sešity Batmana u nakladatelství DC.
V roce 1993 vymyslel Hellboye a svět okolo něho a od té doby se mu plně věnuje. Vedle kresby se začal věnovat scénářům, ty v současnosti tvoří většinu jeho tvorby. Do vymyšleného světa s Hellboyem postupně přibylo několik vedlejších větví a to zejména Ú.P.V.O., které nyní počtem dílů a odboček Hellboye překonalo. Mignola napsal několik dílů o Abu Sapienovi, Humru Jonsovi a o dalších postavách, které čtenáři znají z Hellboye a dalších příběhů. Výtvarně se ještě podílel na filmech Blade II, Atlantis a nakreslil komiks k Drakulovi Francise Coppoly. Samostatnou kapitolu tvoří krátký příběh The Amazing Screw-On–Head a Mignolova spolupráce na sérii Balitimore.
A jak se kreslí Hellboy?