Informace o nákupu
loadingbar

Horové a strašidelné komiksy přicházejí, pojďte se podívat, které to jsou...

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Strach je emoce, která vzniká jako reakce na hrozící nebezpečí. Motivuje k vyhnutí se nebezpečí nebo k útěku před ním. Kde to není možné, tam se často strach mění v agresi. Strach rozlišujeme na atavistický, který je vrozený, a naučený. Přestože strach se původně vyvinul jako negativní, varující emoce, pro mnohé lidi jsou určité formy strachu příjemné a často si jej úmyslně navozují – provozováním třeba extrémních sportů, nebo sledováním, čtením či vyprávěním hrůzostrašných příběhů - hororů. A u horrorů v komiksu se zastavíme a podíváme se na ně trochu z blízka.

I mezi komiksy se od počátku objevuje celá řada strašidelných a děsivých příběhů. O tom, že je o ně čtenářský zájem pak svědčí i největší cenzorská akce v dějinách komiksů. V roce 1954 vydal doktor Fredric Wertham knihu Seduction of the Innocent (Svádění neviňátek), ve které označil za viníka všech špatných věcí v poválečném USA právě komiksy. Přestože Dr. Wertham většinu pramenů odhadoval a komiksy nikdy nečetl, mohl odkázat na komerční úspěch hororových sérií The Vault of Horror a Tales from the Crypt vydavatelství EC Comics. Následná kampaň amerického senátu a zavedení cenzurního schvalování komiksů radou Comics Code Authority znamenalo výrazné omezení pro vydavatele. Proto se řady vydavatelství EC Comics ztratily ze stánků a jsou znovuobjevovány až v současnosti. Stále se spekuluje o tom, že celá tato akce byla konkurenčním bojem méně úspěšných vydavatelů, která se vymkla z ruky.

1 2 4  
3

V tomto kontextu je humorná předmluva spisovatele hororů Roberta Blocha v knize Hellboy: Sémě zkázy, ve které vypráví o tom, jak si s Dr. Werthamem popovídali o hororových knihách a jak se doktorovi jeho popisy hrůz líbily. Velcí vydavatelé se v rámci CCA (Comics Code Authority) občas o nějakou strašidelnou řadu pokusili, ale k opravdovým hororům to přece jen mělo daleko. Ze současného pohledu nastal největší zlom v roce 2002, kdy v mladém vydavatelství IDW Publishing vyšla třísešitová minisérie 30 dní dlouhá noc scenáristy Steva Nilese a výtvarníka Bena Templesmitha. Templesmithův novátorský výtvarný styl, který se velmi blíží filmovému vyprávění a syrový Nilesův příběh plný krve a oddělených končetin byl pro čtenáře velmi příjemný šok. Opět se ukázalo, že o strašidelné příběhy mají čtenáři zájem a tak vzniklo ze světa 30 dní dlouhé noci mnoho pokračování různé kvality, ale také mnoho dalších hororových řad u dalších vydavatelství.

5
Je třeba vypíchnout minisérii 30 dní dlouhá noc: Rudý sníh, která se odehrává za druhé světové války na ruské Sibiři. Zde se utkávají ruští partyzáni s německými vojáky a společně musí zastavit postup skupiny upírů. Scénář opět Steve Niles, kresba Ben Templsmith.
6 7
Pro IDW také vznikla řada hororů založená na konzolové hře Silent Hill o prokletém městě, kde ožívají noční můry. První knihu V nitru hynoucí kreslili napůl Ben Templesmith a Aadi Salman.

8 9 10
Steve Niles v té době také zabodoval se svým detektivem Calem McDonaldem. Ten se živí jako soukromý vyšetřovatel poté, co ho od policie vyhodili pro nadměrnou konzumaci drog. Cal ale není prvoplánovitý feťák, má pouze schopnost vidět nadpřirozené bytosti v jejich skutečných podobách. A právě zjištění, že je jimi náš svět zamořen ho přivedlo do omamné náruče narkotik. V sérii s podtitulem Criminal Macabre už vyšlo 14 komiksových příběhů různé délky, dva beletristické romány a sbírka povídek. Cal a jeho přítel ghúl Mo'Lock se ve svých případech inspirovaných drsnou školou musejí vypořádat s celou plejádou klasických hororových monster jako jsou mumie, upíři, vlkodlaci a démoni.

11 12
Poněkud stranou čtenářského zájmu vyšlo komiksové zpracování některých básní a povídek E. A. Poea a H. P. Lovecrafta, které pro Marvel vytvořil Richard Corben. Tyto třídílné minisérie vyšly v letech 2006 a 2008. Další pokračování se nekonalo.

13 14
Ale po práci na sérii Hellboy se Corben nechal přemluvit k práci pro vydavatelství Dark Horse, pro které vytvořili s Janem Strnadem komiks Ragemoor a i další zpracování Poeových povídek.

15 16
Hororovým námětem se pyšní také série Zámek a klíč spisovatele Joe Hilla a malíře Gabriela Rodrigueze. Hill sám je synem světoznámého hororového spisovatele Stephena Kinga, který začal psát pod pseudonymem, aby nebyl kvůli své rodině protěžován. Po sbírkách povídek a dvou románech napsal pro IDW Publishing sérii o rodině Zámkových, kteří dokáží ovládat kouzelné klíče. Série začala vycházet v roce 2008 a koncem letošního roku by měl vyjít poslední díl závěrečné šesté knihy.

Nina, Tyler, Kinsey a Bóďa Zámkovi se po smrti hlavy rodiny Rendella Zámka vracejí do města Lovecraft na sídlo Klíčov, kde začínají nacházet klíče, které mají podivné vlastnosti. Tyto zázraky dokážou vidět pouze děti a právě na nich stojí hlavní tíha boje se zlem. To se plíživě vynoří ze studny a postupně začíná připravovat svou pomstu. Kontrast líbivé kresby a dramatického děje je zde velice výrazný a perfektně funguje. Televizní stanice Fox připravila a dokonce natočila první díl stejnojmenné série, ale z různých důvodů nakonec seriál zrušili a nikdy neodvysílali. V současnosti se připravuje série filmů, první by měl mít premiéru v roce 2014.

17 18 19
Strašidelné příběhy pro děti píší i známí spisovatelé, mezi jinými i Neil Gaiman. Ten strašidelné příběhy nejdříve vyprávěl svým dětem a poté i pro ty ostatní napsal příběh o Koralíně. Ta v novém domě objevila za kouzelnými dveřmi cestu do světa, který je na první pohled lepší, než ten náš. Ale není všechno zlato, co se třpytí. Tuto knihu překreslil do komiksu výtvarník P. Craig Russel a ke kompletnímu Gaimanovu textu přidal navíc obrazy. Dohromady celý komiks výtečně funguje, a mrazí i ty, kteří už nejsou malí.

20

S hororovými rekvizitami pracuje i Mike Mignola v sériích Hellboy a Ú.P.V.O. a určitě i Eric Powell ve svém Goonovi, i když ten s nimi pracuje hodně po svém. Všichni výše zmínění autoři se znají a proto se jejich práce prolínají. Hellboy se propadne do Goonova města, Cal McDonaldův přítel Mo'Lock si popovídá s Frankym z Goona a McDonald musí zpacifikovat upíry z 30 dní dlouhé noci.

Strašidelné prvky se objevily i v díle R. E. Howarda, tvůrce známého barbara Conana, který vedle řady čistě hororových povídek využíval nadpřirozené prvky i u puritána Solomona Kanea, který putoval středověkým světem a trestal podle svého vlastního kodexu bezpráví.

21 22
Naše vydavatelství vydalo v češtině většinu titulů zmíněných v tomto článku, výjimkou jsou pouze tituly od EC Comics. Ale pokud se chcete hezky bát, určitě si vyberete. Hellboy, Goon, členové Ú.P.V.O., Koralína, Solomon Kane a zámek Ragemoor jsou vám k dispozici.