Joe Hill, syn Stephena Kinga, přináší svůj Zámek a klíč
Léto je v plném proudu a abyste měli u vody, na dovolené, na pláži, na zahradě, prostě kdekoli budete zrovna relaxovat, co číst, máme tu pro vás překvapení.V Comics Centru máme teď nově k dispozici komiksy Zámek a klíč v broži za skvělých 174 Kč. K této příležitosti jsme si řekli, že si o Zámku a klíči a jeho autorovi něco málo řekneme a ukážeme.
Autor Joe Hill?
Joe Hill je americký spisovatel a autor komiksů. Narodil se 4. června 1972 v Hermonu jako Joseph Hillstrom King. Nyní žije v Nové Anglii, což je oblast, kterou tvoří 6 států na severovýchodě USA, včetně Maine, kde bydlí. Zatím vydal dva romány - Černá krabice a Rohy, a sbírku povídek 20th Century Ghosts. Je spoluatorem komiksové série Zámek a klíč. Jeho rodiči jsou Stephen a Tabitha Kingovi. Se svou ženou Leanorou má Hill tři děti.
Když začal psát, byl si vědom případného srovnávání se svým otcem Stephenem Kingem, nejprodávanějším a pravděpodobně nejvíce uznávaným žijícím romanopiscem. Hill tedy použil pseudonym zkratkou svého rodného jména. Stephen King také poté, co se stal oblíbeným, použil pseudonym - tvořil jako Richard Bachman. Chtěl vědět, jestli by mohl znovu dosáhnout úspěchu čistě díky kvalitě svého psaní. Chtěl zjistit, jestli by jeho práce byly oblíbené i bez jeho vlastního jména, které vnímá jako "značku". Toto počínání objasňuje v eseji "Why I was Bachman". Joseph King = Joe Hill se rozhodl využít stejného přístupu, i když mnoho čtenářů a většina recenzentů si je nyní vědoma jejich spojení. Jeho beletrie byla široce chválena a řada kritiků zdůrazňovala jeho vlastní objektivitu a nedostatek předsudků, když četli jeho práce.
Joe se v roce 1997 rozhodl použít zkrácenou formu svého křestního jména z touhy uspět pouze na základě svých vlastních předností a nikoli jako syn Stephena Kinga. Po dosažení určitého stupně nezávislého úspěchu Hill v roce 2007 veřejně potvrdil svou totožnost, ačkoli o jeho rodině se spekulovalo již v roce 2005.
Hill je také spoluautorem komiksu Zámek a klíč, kterou vydalo nakladatelství IDW Publishing. Během prvního dne byl komiks vyprodán. Na této knize s ním spolupracoval brilantní chilský kreslíř Gabriel Rodriguez. V ČR ji vydalo vydavatelství Comics Centrum pod názvem "Zámek a klíč: Vítejte v Lovecraftu" v roce 2011. Příběh se odehrává na tajemné usedlosti Klíčov, tajemné usedlosti v Nové Anglii, s mnoha dveřmi, které změní každého, kdo se do nich odváží vstoupit. A kde přebývá bytost plná nenávisti a zloby, která nebude mít pokoj, dokud se jí nepodaří otevřít ty nejstrašlivější dveře ze všech.
Seznamte se s rodinou Zámkových, jimž je osudem předurčeno stát se strážci tajuplných zázračných klíčů. Nina, Tyler, Kinsey, Bóďa a Duncan se musejí každý zvlášť postavit svým strachům, zastavit šíleného vraha i plíživé zlo, skryté ve studni.
První sešit Zámku a klíče vyšel v USA v roce 2008 a od té doby je pravidelně nominován na ceny Eisner Awards a British Fantasy Award. Podle série Zámek a klíč v současnosti vzniká stejnojmenný televizní seriál v produkci Stevena Spielberga. Zámek a klíč je zástupce žánru Lovecroftovského hororu, klade tedy především důraz na tajmeno, vyzdvihuje to neznámě a nepoznané. Tady v Klíčově jde o to, že každý klíč skrývá něco tajmeného... A je potřeba objevit co... Každé dveře skrávají něco, promění každého, kdo chce, kdo to cítí a dveřmi projde... A ani fantastická stvoření nezahálejí...
Podle komiksu se také točí seriál, který by měl na plátno přenést tajmeno Klíčova a jeho dvěří... a klíčů... TRAILER K SERIÁLU PŘINÁŠÍME ZDE.
A kromě traileru k aktuálnímu komiksu Zámek a klíč: Vítejte v Lovecroftu se můžeme podívat na trailer k dalšímu dílu série, který se tentokrát jmenuje Zámek a klíč: Hlavohrátky. Další díl má Comics Centrum v plánu do konce roku, ideálně na podzim.
A ještě malá poznámka Comics Centra...
Nás komiks zaujal především spojením relativně líbivé až dětské kresby a způsobu, jakým dokáže podtrhnout brutalitu děje. To, že je kresba kvalitní a scénář zajímavý je u nás v podstatě podmínkou, abychom o komiksu pro vydání uvažovali. Trošku problém nastal při překladu u jmen postav. Celá hlavní rodina se v originále jmenuje Locke, což je pochopitelně zámek, ale v češtině by se jim muselo říkat Lockeovi. To se nám opravdu nechtělo, tak jsme zvolili celkové počeštění a představili tak Zámkovi. Také jsme přejmenovali nejmladšího Bodieho na Bóďu, protože aby se děti kamarádily s Bodiem, to by v češtině znělo trochu děsivě. Maličký problém nám udělal i název prvního dílu Vítejte v Lovecraftu, protože velké množství lidí má pocit, že se jedná o spisovatele Lowecrafta, tvůrce Ctulhu a aniž by se do knihy podívali, odmítli jí. Naštěstí se časem rozšířilo, že je kniha opravdu dobrá a prvotní předsudky tak byly překonány.