Když se čas zastaví
Tak nějak jsem si už zvykl, že pokud jde o knihu, jejíž ústřední námět vychází z díla Jamese O´Barra, tak to bude kniha depresivní a hlavní motiv bude o pomstě. Ale na rozdíl od knih s Batmanem, jehož hlavní pohnutkou je také pomsta, se tady vraždí hlava nehlava. V tomto případě se depresivní rovná krásný a každá smrt rovná se zadostiučinění. Mluvím tu o další knize, která vznikla podle námětu Jamese O´Barra, a je to kniha Vrána: Mrtvá doba.
Tahle kniha mě bavila ještě o něco víc než předchozí díl Soumrak bohů. Hned na první stránce je vidět určitý návrat ke kořenům série, neboť je komiks černobílý jako původní Vrána. Ne, že by jí barva vadila, to ne, ale černobílé stránky mi navozují takovou tu správnou depresivní náladu, kterou od knihy s Vránou očekávám. Už samotný přebal knihy s Joshuou, což je mimochodem jméno hlavního hrdiny, na mě působí umělecky, stejně jako celá první Vrána. Mrtvou dobu jsem četl hned po Soumraku bohů a první co mě napadlo, respektive nad čím jsem si vnitřně povzdechl, bylo: „Škoda, že těch knih s Vránou u nás nevyšlo víc“. Dokonce, když jsem během víkendu vyklízel krabici se starými DVD, na kterých jsem měl vypálené seriály, které se dneska dají stáhnout během pár minut, natrefil jsem na originál DVD (ano, DVD – kdo v dnešní době neví, prosím vygooglujte si to) s filmem Vrána, které jsem kdysi koupil v trafice za plnou cenu 100 Kč. O večerní film bylo postaráno a završil jsem tím takové moje putování touto kultovní sérií.
O příběhu se rozepíšu později, protože co stojí za první zmínku o téhle knize je její kresba. Naprosto úžasný, jiný, krásný, černobílý… ! Komiks kreslil Alex Maleev. Přiznám se, že mi tohle jméno nic neříkalo, dokud jsem se ke knize Mrtvá doba nedostal. Pak jsem začal googlit a najednou mi došlo, jakej jsem idiot a čím je mi jeho kresba v téhle knize povědomá. On je to totiž člověk, který stojí za Daredevil: Muž beze strachu, jehož všechny čtyři omnibusy mám také doma a první díl jsem si tehdy koupil jenom kvůli tomu, že mě prvotně zaujala kresba. Kresba Vrány se mi líbí víc než Daredevil, protože na mě působí méně učesaně. Jestli jednu z těch knih nemáte, doporučuji si ji pořídit a porovnat. Přiznám se, že jinou práci od něj neznám, a to dělal hodně věcí pro Marvel i DC. Já osobně se těším na to, až se CC ve vydávání Hellboy universa dostane do fáze, že vyjde i Hellboy a UPVO 1952. To je další kniha, na které Mignola spolupracoval právě s Alexem Maleevem. Když jsem koukal na obrázky na netu, tak je to další dílo, na které se těším, spolu s knihami, na kterých Mignola spolupracoval s Richardem Corbenem. Ono, i když každý z těchto autorů má úplně jiný styl kresby, tak jsem si jistý, že ho určitě na první pohled poznáte.
Když pominu nádhernou kresbu, tak se mě někdo před pár dny ptal, jestli má další Vrána, co se týče příběhu, co nabídnout. Přeci jenom děj také začíná v minulosti v období války Jihu proti Severu, kde pár dezertérů zabije rudocha jménem Joshua, který se znovuzrodí v současnosti a kosí padouchy jednoho po druhém. Příběh se jeví zdánlivě jednoduše, ale není to tak, nebo aspoň mě to oslovilo trochu jinak. Když se nad celým odkazem Vrány zamyslíte, tak přeci jenom poukazuje na to, že zlo je všudypřítomné, a je jedno jestli se odehrálo v minulosti nebo je kolem nás právě teď. Vždy vás dožene. Kvůli tomu mě po přečtení knihy trochu zamrazilo. Co se mi hodně líbilo, je to, jak se v jednotlivých panelech prolíná minulost se současností. Jeví se to chaoticky, ale při dalším čtení, a když už víte pointu příběhu, je to právě to, co udrželo moji pozornost až do konce.
Příběh napsal John Wagner na motivy příběhu Jamese O´Barra a musím uznat, že se mi líbilo, že do puntíku dodržel odkaz Vrány jako depresivního poetického komiksu.
Pokud chcete další porci Vrány, která vás bude bavit a hlavně se během čtení budete kochat nádhernou kresbou, tak honem do knihkupectví a kupujte. Čím víc knih se prodá, tím víc bude fanoušků, tím víc zatlačíme na Comics Centrum, aby došlo k závěru, že knih s Vránou je málo a vydají nám další díl. I když jsem to teďka malinko zlehčil, určitě si stojím za tím, že pokud máte rádi příběhy o pomstě, depresivní prostředí a krásnou kresbu, je Mrtvá doba kniha pro vás. Já jsem knihu četl hned po práci, nasr… naštvanej a unavenej, a tak mi to sedlo, protože aspoň někdo dostal to co si zasloužil.
Autor článku: Václav Cífka