Lemirova terapie Bludištěm
aneb
Náš test ti napoví, kterému antickému hrdinovi se nejvíce podobáš
Dnes tu máme malebnou depresi, roztomilé bezvýchodno a přímo učebnicovou neschopnost navazovat vztahy se svým okolím. Pohodlně se natáhněte na gauči, právě začíná ordinovat doktor Lemire. Budete se malinko bát a možná se trochu dojmete. Bude to opravdu vyčerpávající psychologické sezení, ale nakonec, světe div se, vám tenhle samozvaný léčitel opravdu ukáže, kudy z bludiště ven.
Bludiště, nejnovější počin kanadského komiksového scenáristy a kreslíře, je příběhem osamělého muže, jenž se vydává na záhadnou metafyzickou pouť, na níž, jak doufá, nalezne dceru, z jejíž smrti se už dlouho marně pokouší vzpamatovat.
„Nechtěl jsem se zaměřit na okamžitý dopad takové tragické ztráty, který přichází bezprostředně po tragédii,“ uvedl Lemire v rozhovoru pro Comicsbeat, „ale spíš na to, jak podobná věc člověka ovlivňuje ještě po několika letech, v tomto případě konkrétně po deseti. Když se naprosto uzavře před světem a odstřihne se od vlastních emocí. To mi přišlo jako zajímavé východisko příběhu.“
Léčba šokem
Svět stavebního úředníka Willa Warrena se po smrti jeho dcery smrskl natolik, že se mu podařilo vytěsnit z něj všechny, kdo mu byli blízcí. V současnosti spíš přežívá, než aby žil. O to neuvěřitelněji na něj zapůsobí náhlý noční telefonát, při němž ze svého mobilu náhle uslyší hlas... právě své mrtvé dcery. Dívka, která za života milovala řešení rébusů a trávila většinu času s bludišti v zábavných časopisech, sdělí otci, že se právě nachází ve skutečném bludišti a čeká, až si pro ni přijde.
To je pro Willa začátek pouti, která vede městem, které by sice měl znát jako své boty, ale které ho nepřestává překvapovat. Je totiž vstupním bodem do labyrintu, který vede mnohem dál a hlouběji, než by Willa kdy napadlo. A v jeho středu čeká nejenom jeho dcera, ale také odpověď na mnohé otázky, které si už celá léta odmítal i jen položit.
Komiks jako diagnóza
Lemire je jedním z těch komiksových tvůrců, kteří si v případě potřeby dovedou celou grafickou novelu vyrobit víceméně sami. Je zkušený scenárista, oceňovaný kreslíř a práce s barvami se také rozhodně nebojí. Ačkoliv se spolupráci s dalšími umělci nebrání, kousky, které vzešly jen a pouze z jeho ateliéru, se vyznačují jasným autorským poselstvím a nekompromisním rukopisem, jako například Rváč. Dá se říct, že ho při práci nic neomezuje a na výsledku je to vidět.
Poselství barevných palet je v Bludišti zcela jasné. Willův „normální“ svět se drží šedé a hnědé palety, plnou barevnost mají jen vzpomínky, které mu zůstaly na dceru. Po vkročení do bludiště pak hnědou vystřídá snová modř, jež podtrhuje metafyzickou podstatu putování. K tomu samozřejmě přispívá i oblíbený akvarel, umocňující dojem nejasnosti, s otevřenými možnostmi interpretace, přesně, jak to má Lemire rád. A samozřejmě s oblibou a kreativně využívá i motiv samotného bludiště. „V knize je několik dvojstránek, které, kdyby se vyjmuly a poskládaly k sobě, vytvořily by velké bludiště,“ uvedl.
Archetyp, kam se jen podíváš
Lemire má svá oblíbená témata i postupy a v tomto ohledu se dá říct, že ze zavedeného modelu nevybočil. Sám koneckonců přiznal, že Bludiště se částečně podobá Essex County (především tématem vzpomínek) i Potápěči (s nímž se protíná v motivu osamělého hrdiny, rodičovství a surreálního prostředí).
Bludiště si pohrává i s odkazem na postavu bájného Orfea, jenž se vypravil do podsvětní říše, aby zachránil milovanou Euridiké. A příšera, která číhá na ztracené ubožáky v Lemirově bludišti, má býčí hlavu stejně jako bájný netvor Mínótauros, jenž strážil mytický krétský labyrint krále Mínóa, a byl zabit hrdinou Théseem. Jednotlivé motivy a odkazy se pak prolínají celou knihou a objevují se v nejrůznějších detailech (kupříkladu v názvu tetovacího salónu).
Tak zase na příštím sezení!
Lemire napsal Bludiště původně jako celek, ale po dohodě s nakladatelstvím Dark Horse přistoupil na vydání po sešitech/kapitolách v nadstandardní délce 48 stran. V Česku vychází komiks v jediném svazku a jistě budou brzy následovat další díla tohoto plodného a oceňovaného autora. Pokud byste se o Jeffa Lemirea zajímali podrobněji, můžete si přečíst kupříkladu tento starší článek ZDE. A mezitím se můžete těšit na další „medicínu“ kanadského komiksového mága.
V textu byly použity úryvky z následujících rozhovorů:
https://www.comicsbeat.com/jeff-lemire-mazebook-interview/
https://www.cbr.com/mazebook-jeff-lemire-dark-horse-comic-interview/
Autorka článku: Alexandra Niklíčková