Mignolův chlapec z pekla – část 1.
Mignolův chlapec z pekla anebo kdy, jak a proč mluvíme o Hellboy universu.
(Hellboy Day 23. března 2019, 25. výročí)
Mike Mignola
Jestliže řekneme Hellboy, musí automaticky zaznít jméno Michael Joseph Mignola, který je duchovním otcem Hellboye a Hellboyova universa. Mike Mignola je americký komiksový scenárista a kreslíř. Narodil se 16. září 1960 v Kalifornii, ve svých 22 letech dokončil studium California College of the Arts. O rok později začal pracovat pro Marvel Comics jako inker. Jeho práci můžete najít v sériích Daredevil nebo The Incredible Hulk.
V roce 1987 přešel ke konkurenčnímu DC Comics, kde už se dostal v komiksové hierarchii na vyšší post a tím byl kreslíř. Pracoval na sériích Phantom Strange a World of Krypton. Z toho období je podle mého názoru nejzajímavější komiks Gotham by Gaslight, který psal Brian Augustyn, kreslil pochopitelně Mignola a inkerem byl náš starý známý P. Craig Russel, kterému u Comics Centra vyšlo na konci roku 2018 jeho mistrovské dílo Prsten Nibelungův. Gotham by Gaslight byl první DC Elseword. Elseword je zasazen mimo obvyklé řady a autor může libovolný charakter umístit do libovolného období. Jak název napovídá, Gotham by Gaslight se odehrává v 19. století. Bruce Wayne se vrací do Gothamu, který terorizuje Jack Rozparovač. I po letech kvalitní kus, který se dobře čte. Minulý rok dokonce vyšla animovaná verze na bluray, který má na IMDB slušné hodnocení.
A konečně přichází pro nás podstatný rok 1994. Mike Mignola začíná pro Dark Horse psát a kreslit Hellboye. Od tohoto roku pracuje ve světě komiksu výlučně na Hellboyovi a Hellboy universu. Jedinou výjimkou je série Baltimore, kterou též vydává Comics Centrum, a báječný příběh The Amazing Screw-On Head, který zatím v češtině nevyšel.
Hellboy prenatál a narození
Jestliže řekneme Mike Mignola, musíme říci jméno Hellboy. Hellboy se poprvé objevil jako kresba pekelníka pro Salt Lake City Con v roce 1991. Mike jednoduše nakreslil démona a na jeho opasek mimoděk napsal Hellboy. Nepatrné zamávání motýlími křídly, které změní budoucnost. Hellboy si v první verzi není podobný, ale uřezané rohy a křivé nohy už má. Dnes si u výrobce figurek Mondo můžete koupit figurku původního Hellboye, a dokonce existuje limitovaná verze v bílé barvě.
Hellboy, tak jak ho známe, se poprvé objevil v sešitě San Diego Comic-Con Comics #2 1993 v krátkém příběhu, ve kterém černobílý Hellboy mlátí pejska. Podruhé v Comics buyer‘s guide v roce 1994, ve kterém Hellboy mlátí nacistickou opičku. A konečně v březnu 1994, tedy před 25 lety, vychází první sešit Sémě zkázy.
Hellboy a Ú.P.V.O. (1994–2001). První sezóna
Mignola píše, kreslí a šlape do Hellboye u Dark Horse ostošet. První kniha Sémě zkázy a druhá kniha Probuzení ďábla je při rychlém prolistování akčním příběhem s archetypálním hrdinou typu bouchač, který nevyhledává komplexní řešení.
Jsou tu ovšem dvě zásadní ALE. Prvním ALE je to, že Mignola je sečtělý, a i když píše akční příběh, tak mu do toho občas naskočí kousek mytologie, který do Hellboye umně naroubuje. Mike Mignola je jako houba, která vstřebává příběhy a následně je projektuje do Hellboye. Druhým ALE je to, že Mignola je zručný výtvarník, který Hellboye kreslí identifikovatelnou, neokoukanou a přehlednou kresbou. Po 25 letech už asi kresba vypadá jako standard, ale v roce 1994 to byl unikát.
Hellboy pracuje pro tajný Úřad paranormálního výzkumu a obrany (Ú.P.V.O.) a s podobně atypickými kolegy už nemlátí pejsky, ale nácky. A občas mytologické postavy. A nejraději by dal přes hubu jednomu ruskému přírodnímu léčiteli.
Zásadní je podle mě kniha třetí Spoutaná rakev a čtvrtá Pravá ruka zkázy. Jde o povídkové knihy, které sice nutně nerozvíjejí příběh z prvních dvou knih, ale pekelně rozvíjejí Hellboyův charakter a především ostatní postavy z Ú.P.V.O. Na povídkách je vidět, že jedna řada Mignolovi stačit nebude.
V páté knize Červ dobyvatel se uzavře příběh z první a druhé knihy a Hellboy odchází z Úřadu. Z mého pohledu tím končí první sezóna Hellboye. Proto vám prvních pět knih doporučuji jako startovní balíček do Hellboyova universa.
Ú.P.V.O. bez Hellboye (2002–2019). První sezóna
V prvních pěti knihách (první sezóna) se ukázalo, že kolegům z Úřadu dal Mignola do vínku tolik životaschopnosti, že zbývalo čím dále tím měně prostoru pro Hellboye. Proto se Mike Mignola rozhodl začít s novou sérií Ú.P.V.O., která se nakonec stala základem „Mignolaversa“. Dobře udělal!
První book Ú.P.V.O.: Dutozem a další povídky a druhý Ú.P.V.O.: Duše Benátek a další povídky jsou samostatné příběhy, ve kterých Mignolovy charaktery z Ú.P.V.O. dostali na hraní jiní autoři. Ne, že by Mignola zahálel, pár povídek si nakreslil, pár napsal, ale především jde o testování, co s Abem Sapienem (to je ten rybí člověk), Liz Shermenovou (někdy to umí s ohněm) a Rogerem (týpek, ve kterém se krve nedořežeme) lze rozehrát.
Tím pravým startem série je až třetí book Ú.P.V.O.: Žabí mor. Mike Mignola skočil do scenáristické sesle, kresbu si vzal na starost převážně Guy Davis, a série Ú.P.V.O. navázala na pátou knihu Hellboye. Žabičkový mor oficiálně čítá 12 knih a v češtině jsme zatím u osmého dílu.
Druhá sezóna Ú.P.V.O. je retrospektivní. Jsme v poválečných letech 1946–1948, a v této sezóně se do Ú.P.V.O. vrací Hellboy jako malý ďáblík. Dobrou zprávou je, že první kniha 1946 vyjde v češtině tento rok. Možná se ptáte, proč Comics Centrum nepokračuje ve vydávaní první sezóny, tedy Žabiček. Jde o to, že Comics Centrum se drží chronologie vydávaní a retrospektivní 1946 vyšlo po osmé knize Ú.P.V.O. Vražedné místo. Nu a třetí sezóna Hell on Earth vychází v USA dodnes.
Pokračování zde.
Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda