Pán Myší hlídky
Dál, dál, dál… tak přesně tohle si vybavím, když se řekne jméno David Petersen. Já jen abych to uvedl na pravou míru. Ležím v posteli a otvírám komiks Myší hlídka 1, pro mě neznámého tvůrce, Davida Petersena. Komiks mě zaujal ukázkou, kterou Comics Centrum zveřejnilo, takže s jeho koupí jsem neváhal. Žena právě uspala syna, lehla si vedle mě a položila hlavu na moje rameno. Sakra. Asi se chce tulit a já si chci číst! Když najednou do toho ticha: „Dál.“ To mě zaskočilo: „Co? Dál?“. Dvě vteřiny ticha a najednou: „Já už to mám přečtený, tak to otoč na další stránku.“ No, jenomže já to přečtený neměl, a hlavně moje žena čte o dost rychleji. Takže jsem to dočetl a otočil na další stránku. Uběhne chvilka a zase se do ticha ozve: „Dál.“ To už mě začalo malinko štvát. Pak jsem si najednou uvědomil tu nejdůležitější věc. Moje žena, která komiksy nikdy nečetla, je do toho zažraná víc než já. „Tobě se to líbí?“ nedalo mi po pár stránkách. „Jo, akorát mi do toho moc mluvíš.“ zněla odpověď. Po dočtení jsem se stejně zeptal, jestli se jí líbila víc kresba nebo děj, protože ptát se, jestli se jí komiks líbil, bylo zbytečný, vzhledem k tomu, že ho chtěla přečíst rychleji než já. To, co mi řekla, mi celkem vyrazilo dech, ale na tuhle odpověď si budete muset počkat, neboť v tu chvíli jsem zjistil, čím je David Petersen tak výjimečný.
David Petersen, POZOR, neplést s Davidem Petersonem (to vám na Googlu vyskočí nějaký jazykovědec, který vás nezajímá) se narodil v roce 1977 v USA, přesněji v Michiganu. V tuhle chvíli je mu 41 let, má ženu a psa. Na Michigenské univerzitě získal titul bakalář, a tím bych jeho životopis ukončil. Myslím si totiž, že je to v reálu nějaký agent tajné služby USA, protože najít nějaké další relevantní informace o jeho životě je celkem nemožné. Projel jsem jeho blog, Wikipedii anglickou i českou, Google, Seznam, Youtube. Dokonce jsem požádal francouzského kolegu, aby se podíval na francouzskou Wikipedii, a pokud tam něco je, aby to přeložil do angličtiny, a já zas vám do češtiny, a nic. PROSTĚ NIC. Jenomže díky tomuhle pátrání a bádání si začnete sami dělat obrázek, co je to vlastně za člověka, a zjistíte, že je to neskutečnej sympaťák, co žije ve vlastním světě a takového bych vám ho chtěl představit. Jeho tvorbu jsem neznal do doby, než CC začalo vydávat jeho knihy s úžasným překladem dnes již zesnulého pana Kantůrka. Děkujeme mistře, budiž Vám země lehká.
Kdo se s tímhle autorem nesetkal, tak dám ruku do ohně za to, že pokud máte rádi Hellboy universum, tak budete Myší hlídkou naprosto unesení. David Petersen totiž Myší hlídkou tvoří svoje vlastní universum ze světa zvířat, kde jsou hlavními hrdiny myši. Podle toho, co se dá na internetu najít, hledá David inspiraci v animovaných televizních seriálech, ale jak dospěl k tomu, že začne tvořit tak obrovský svět, s tolika postavami a jmény, kde každá stránka zapadá do jednoho velkého eposu o hrdinství, obětování, soubojích, rytířské cti, strachu, odhodlání a lásce, jsem nezjistil. Teď se dostávám k tomu, čím mi žena vyrazila dech, a co i mně přijde na Myší hlídce úžasné. Na otázku, jak se jí komiks líbil, mi odpověděla něco ve stylu: „Víš, ty tu máš spoustu komiksů pro dospělý. Spoustu DC a Marvelu. Spoustu drsných věcí, atd. To, co mi přijde na Myší hlídce super, je to, že v knize není žádný superhrdina nebo někdo s hi-tech hračkami, ale myši, ve zvířecí říši jedni z nejslabších, kteří dennodenně bojují o svůj život, a přesto jsou v knize vyobrazeni jako hrdinové, protože chrání ostatní před predátory. Jen tak se nezaleknou, neustoupí a riskují život pro druhé." V tu chvíli mi došlo, v čem je Petersenova síla. Vytvořil a tvoří něco, co může děti inspirovat k tomu, aby se i ony samy postavily bezpráví a bojovaly za správné hodnoty. Příběhy jednotlivých knih rozebírat nechci, protože tohle kouzlo musíte objevit sami, až si knihu vezmete do postele a ponoříte se do skvěle vytvořeného vesmíru.
Co musím o Davidovi stoprocentně zmínit, je jeho blog, který musíte navštívit. Objevíte tam totiž důvod, proč Myší hlídka nevychází jako na běžícím pásu. Něco, co mě taky inspirovalo k tomu, abych i já synovi vytvořil něco z kartonu. Petersen tam totiž zveřejňuje videa o tom, jak Myší hlídku tvoří. Kdo z vás si myslí, že vezme kus papíru a začne kreslit, tak je na omylu. Pokud se jedná o opravdu složitou scénu se složitými vitrážemi a zdobenými stropy, sloupy, atd... tak svoji práci začíná tím, že si nejprve vytvoří model z papíru a pak podle toho, jak potřebuje nakreslit scénu, modelem otáčí. Dost mě pobavilo video na Youtube z New York Comic Conu 2016, kde Davida Petersena zpovídá Adam Savage. Rozhovor probíhá u malého stolku, kde má Petersen vyskládané modely, které při tvorbě Myší hlídky používá a na otázku, jestli jsou to všechny modely, které vytvořil, zazní: „Ne, ne. Mám jich mnohem, mnohem víc." Možná, že tahle preciznost je ten důvod, proč vás každá kniha, každá stránka oslní, vtáhne a nepustí. Další věc, na kterou narazíte, pokud hledáte informace o Davidovi, jsou webové stránky zasvěcené celému universu Myší hlídky. Najdete tam spoustu věcí, ale to, co mě zaujalo nejvíc, jsou předlohy pro vytvoření postav z příběhu Myší hlídky, jejichž osudy prožíváte stránku po stránce.
Jsem strašně rád, že po tomhle autorovi CC sáhlo a jeho knihy, příběhy, které vytvořil pro nás, svou láskou ke knihám prezentují v naprosto špičkové kvalitě, se spoustou bonusů. Bonusy, které totiž v knize najdete, obsahují nejen to, jak jednotlivé postavy vznikaly, ale i spoustu popisků k jednotlivým lokalitám a postavám myší. Díky tomu na vás dýchne neskutečný pocit autentičnosti a svět Myší hlídky vám přijde skutečný. Občas mi přišlo, jako by se ty příběhy v minulosti skutečně odehrály, ale možná jsem moc velký fantasta. Přesto se už teď nemůžu dočkat další knihy, která dle edičního plánu vyjde v listopadu a budou to Legendy o myší hlídce 2. Na Legendy o myší hlídce si Petersen přizval posily, a někteří lidé mají za to, že jednotlivé příběhy se kvalitou liší a řeší, jestli stojí za to si knihu koupit. ANO, STOJÍ!! Už jenom proto, že skvěle dokresluje svět myšek. Jako fanoušek Mignolova universa bych si taky nedovolil nekoupit knihu, o který by psali, že je „nic moc“. Hloupost.
Když jsme u toho edičního plánu, musím zmínit jednu zásadní věc, protože mi přišlo, že během pár měsíců vyšuměla. Comics Centrum totiž letos vydalo hru na hrdiny ze světa Myší hlídky. Když si to shrneme, tak teď už asi víte, že David Petersen svýma myškama prostě žije. Tvoří modely, píše, ilustruje a další věc, kterou se nám svět myší snaží přiblížit tak, abyste ho chtěli sami propátrat, je právě hra na hrdiny. To co s knihou/hrou udělalo CC, je něco neskutečného. Projevilo se to i na posunutí vydání, ale díky tomu se vychytaly nelogičnosti z originálu, což u hry na hrdiny beru jako to nejdůležitější. Není nic horšího než zabugovaná hra. Dostanete do ruky knihu s pravidly a ukázkovými výpravami, paraván s pravidly pro vypravěče, mapu myších teritorií a dokonce je ke stažení připravená karta vypravěče a karta hráče. Pak už jenom kostka a „jdi se bodnout Dračí doupě“. Jo, a málem bych zapomněl! Teda vlastně nezapomněl, ale strašně rád bych to tady zmínil. V příštím roce vydá CC ještě knihu, na kterou si Petersen udělal čas a ilustroval ji. Jmenuje se Vítr ve vrbách, od Kennetha Grahama. Občas pouštím z Youtubu audio verzi knihy staršímu synovi před spaním, a už se vidím, jak ležím vedle něj a knihu mu čtu, prohlížíme ji a uslyším: „Tatínku, DÁL!“
Víte, mně se prostě líbí, že Petersen věří v to, co dělá, a dělá pro to maximum. Jak už jsem několikrát zmiňoval, podle mě nejlepší komiksy jsou ty autorské. Na Myší hlídce je to strašně znát, a jsem rád, že se nezaprodal nějakému velkému komiksovému vydavateli a věnuje se především tomu, co ho baví. Jo a když se mě někdo zeptá: „Stojí ty Myši za to?“ Moje odpověď zní: ,,Ježíši, ty je ještě nemáš?“
Autor článku: Václav Cífka