Právě vychází komiks Darebák – futuristický příběh z dílny Franka Millera a Simona Bisleyho
Právě vyšel nový komiks Darebák (Bad Boy) a už ho máme v obchodě!Letos je tomu 15 let, co vyšel Bad Boy ve světě a právě u této příležitosti vychází Darebák u nás. Dostalo se mu nového, většího kabátu a proto je toto vydání Darebáka unikátní na celém světě a to hned ve dvou směrech - vyšel digitálně restaurovaný a navíc má zvětšený formát.
Komiks původně vycházel na pokračování v britském magazínu Gentlemen's Quarterly. Nyní si ho můžete přečíst v podobě v jaké ho jeho tvůrci původně chtěli vytvořit. Toto vydání obsahuje novou obálku, galerii skic, původní obálku a novou kresbu od Franka Millera, která zároveň slouží jako obálka speciálního limitovaného vydání. V této velikosti a této kvalitě komiks Darebák (Bad Boy) nikde na světě nevyšel.
A co jsme v Darebákovi museli upravit?
Grafika:
- byť celý komiks vznikl na počítači jeho původní data se do dnešních dní nezachovala a proto jsme museli podstoupit podobně náročný proces převodu z litogarfií do počítačové podoby jako u titulu Drsná škola.
- sjednotili jsme formát jednotlivých stran opravením chyb v umístění přečnívajících bublin.
- sjednotili jsme podložení černou barvou pro větší kontrastnost kresby.
- sjednotili jsme barevné okraje jednotlivých stránek, aby na dvoustranách nedocházelo k rušivému efektu pro čtenáře.
- největšími zásahy byly opravy nedokončeného inkerinku jednotlivých stran. Nejmarkantnější byly chybějící rámce panelu. Tyto chyby vznikly patrně proto, že byl velký časový tlak na tvůrce, komiks totiž vycházel nejdříve po jednotlivých stranách na pokračování v magazínu Gentlemen's Quarterly v kratším časovém intervalu.
- narozdíl od všech zahraničních vydání jsme si dali práci s vytvořením českého loga a názvu.
Letering:
- protože byl velký časový tlak na tvůrce, nebyl komiks letrován ručně jak bylo v té době zvykem, ale celkem běžným a na tuto práci nevhodným fontem, který je v původní velikosti vydání i špatně čitelný. Proto jsme zvolili jiný font a zvětšili formát celého komiksu. V Darebákovi je velmi mnoho textu a je důležité, aby se v něm čtenář dokázal dobře orientovat.
Překlad:
- Bad Boy by se správně do českého jazyka měl přeložit jako enfant terrible (člověk jednající bez ohledu na společenské zvyklosti). Jelikož toto slovo pochází z francoužštiny a čeština pro něj nemá ekvivalent a v originále je to zároveň slovní hříčka, hlavní hrdina se svému okolí opravdu může jevit jako zlobivý kluk, zvolili jsme kompromisní název Darebák.
A ještě jen něco málo o autorech komiksu...
FRANK MILLER (scénář) začal svou kariéru jako tvůrce běžných komiksových řad, například Daredevil, Spider-Man a Batman. Světovou proslulost si vydobyl až sérií Sin City – Město hříchu a velkoformátovou historickou freskou 300: Bitva u Thermopyl. Obě tato díla se dočkala filmového zpracování a v současné době Miller pracuje na filmu Sin City – Město hříchu 2.
SIMON BISLEY (kresba), bývalý profesionální wrestler, se vřítil na britskou komiksovou scénu svými kresbami pro série Abc Warriors a Slaine, kterými zbořil tehdejší zaběhlé postupy. Poté vstoupil do celosvětového povědomí svým pojetím postavy Loba. Podílel se na filmu Heavy Metal 2000 a spolu s tvůrcem Želv ninja Kevinem Eastmanem vytvořil akční minisérii Bodycount. V současnosti se věnuje spíše malbám obálek.
ANGUS McKIE (barvy) je britský výtvarník. Věnuje se především tvorbě obálek a ilustrování vědeckofantastických knih. Na svém kontě má i několik vlastních autorských komiksů, například pro časopis Heavy Metal nakreslil příběh So Beautiful and So Dangerous. Je také velmi oceňovaným koloristou, který vedle komiksu Darebák koloroval také knihu Bryana Talbota Srdce Impéria aneb odkaz Luthera Arkwrighta.