Před Hellboyem za Hellboyem nikdo nesmí stát. Ale stojí! Ú.P.V.O. – část 2
První book Ú.P.V.O.: Dutozem a další povídky (Comics Centrum, 2008/B.P.R.D.: Hollow Earth, Dark Horse 2002) a druhý Ú.P.V.O.: Duše Benátek a další povídky a další povídky (Comics Centrum, 2013/B.P.R.D.: The Soul of Venice & Other Stories, Dark Horse 2003) jsou samostatné příběhy, ve kterých Mignolovy charaktery z Ú.P.V.O. dostali na hraní jiní autoři. Ne, že by Mignola zahálel, pár povídek si nakreslil, pár napsal, ale především jde o testování, co lze s Abem Sapienem (to je ten rybí člověk), Liz Shermanovou (někdy to umí s ohněm) a Rogerem (týpek, ve kterém se krve nedořežeme) lze rozehrát. Tím pravým startem série je až třetí book Ú.P.V.O.: Žabí mor (Comics Centrum, 2015/B.P.R.D.: Plague of Frogs, Dark Horse 2004). Mike Mignola vyskočil do scénáristické sesle, kresbu si vzal na starosti převážně Guy Davis a série Ú.P.V.O. navázala na pátý book Hellboye. Ony ty žabičky v Hellboyovi nebyly myšleny jen pro pár polárníků a Rasputin se nezaměřoval pouze na Hellboye. Třetím bookem Ú.P.V.O. získává souvislou dějovou linku, na které staví. Od čtvrtého booku si Mignola vzal na pomoc se scénářem Johna Arcudiho. Coloring má na starosti Dave Stewart, který už léta ladil barevnou paletu u Hellboye. Tým je to báječný. Při otevření libovolného booku na první pohled poznáme, že jde o knihu z Hellboyova universa. Vizuál kluci drží vážně skvěle.
Celkově má žabí série Ú.P.V.O. 16 booků. Tři booky jsou retrospektivní, vrací se do let 1946–1948, tedy do začátků organizace Ú.P.V.O., dva první jsou na rozehřátí a zbývajících jedenáct knih jsou „žabičkové“. Nu a teď přišel čas na staré dobré teleshoppingové „A to není všechno, přátelé!“ A je o tak! Po vyřešení žabiček přichází peklo na zemi. Doslova. Další nálož pořádného čtiva je série B.P.R.D. Hell on Earth, která vychází do dnes. Zatím vyšlo 15 knih. Masakrální. Přeloženo do sešitového jazyka, tak Ú.P.V.O. se v říjnu 2017 dostane na jubilejní 150. sešit. Velká gratulace! Po skoro 25 letech od vydání prvního dílu Hellboye mohu bez nadsázky říci, že Mignolova jednoduchá myšlenka o týpkovi z pekla, který mlátí potvory (ideálně opičky), se rozrostla v bohaté a skvělými příběhy naducané universum, které série Ú.P.V.O. řádně vyplňuje a má nepřímý vliv na děj Hellboye. Dobré je, že cross mezi sériemi není tak významný. I bez znalosti události v kontinuálně vydávané sérii se orientujete. Sice o kousek hůře a příběhy Hellboye ztratí na své komplexnosti, ale jde to. Na druhou stranu bez znalosti Ú.P.V.O. budete ochuzeni o zatraceně dobré čtivo. A to je škoda! Comics Centrum vydalo před pár týdny dotisk prvního a druhého dílu. Za mne jasný adept na krásný vánoční dárek, který by měl potěšit nejen fanouška komiksů.
Díky Comics Centru zná i český čtenář Pekelné knižnice. Jde o kolosální knihy (nejen formátem), které obsahují čtyři booky. Mé nijak skromné přání je, aby i v českém jazyce vyšlo souborné vydání Ú.P.V.O. stejně tak, jak vyšlo u Dark Horse. Jenže to chce projevit více zájmu čtenářů. A termín „více zájmu“ si přeložte jako „více prodávat.“ A „více prodávat“ znamená alespoň dvakrát tolik, než je to teď!
Děkuji za Váš čas a snad Vás článek inspiroval ke skvělému vánočnímu dárku. Jo, řeč je stále o Ú.P.V.O. Nebo o Zámku a klíči. Nebo o Hellboyovi. Anebo o komiksu Baltimore. Hmmm, nejlepší by bylo koupit všechno a na dva týdny se s dostatečnými zásobami jídla a dřeva zavřít na chatě.
První část článku zde.
Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda