Překvapení od Comics Centra na konec roku. Komiks Prsten Nibelungův.
Při představování edičního plánu Comics Centra na rok 2018 zůstaly tři tituly ukryty v černém obdélníku s otazníkem. Nám nezbylo, než si lámat hlavu, co by to tak mohlo být. Prvním překvapením byla kniha ze série Pochmurný kraj, která vyšla v dubnu, a pak následoval kolosální Arkwright Integral, který vyšel v červnu. Třetí překvapení je plánováno na prosinec a bude to… no jo, vy jste si už přečetli titulek, tak proč to natahovat… Prsten Nibelungův, opera Richarda Wagnera, kterou po scenáristické i kresební stránce adaptoval do komiksu milovník opery Philip Craig Russell. To koukáte, co? To jste nečekali. Já též ne. Oprášil jsem vzpomínky ze školních škamen, komiks si přečetl, teď mi ze Spotify hraje Wagnerova opera, a my se dnes mrkneme, o co vlastně jde.
Prsten Nibelungův můžeme chápat jako fantasy epos o mocném magickém prstenu, který Wotan ukradl králi trpaslíků. A ten ho chce nazpátek. A nejen on, po prstenu touží ostatní bohové i smrtelníci. V podstatě jde o klasické drama, ve kterém ideály bojují se zničující chtivostí, chamtivostí, sobectvím a bezohledností. Po vzoru Shakespeara přimícháme lásku a zradu. Ve své podstatě je v eposu obsaženo vše, co od doby antiky vytváří nesmrtelný příběh. Základ opery vychází z germánského středověkého eposu Píseň o Nibelunzích ze 13. století a do dnešní podoby téma rozpracoval Richard Wagner v druhé polovině 19. století. Na opeře Wagner pracoval čtvrt století. Nebýt jeho mecenáše, bavorského krále Ludvíka II., tak by ji nedokončil. Ludvík II. byl Wagnerem natolik nadšený, že pro finální část opery v roce 1876 postavil Festivalové divadlo v Bayreuthu, které dodnes patří k akusticky nejdokonalejším stavbám na světě. Vsadím se, že hudbu z Prstenu Nibelungova znáte, jen nevíte, že je to Wagner. Jízda Valkýr patří k těm nejznámějším skladbám. Jestliže se stále nechytáte, tak Wagnerovy opery Bludný Holanďan, Tristan a Izolda nebo Parsifal musí v hlavě zacinkat.
Jednomu přijde, že příběh o magickém prstenu, který majiteli dává absolutní moc nad světem známe, ale stopro nejde o Nibelungy. Jasně, ten někdo je J. R. R. Tolkien a jeho Pán prstenů. Taky bylo Tolkienovi po vydání Pána prstenů (1954) vyčítáno, že jen obšlehl příběh z Wagnerovy opery. Tolkien do konce svého života tvrdil, že Wagnerova opera nemá s jeho dílem nic společného, kromě toho, že jak jeho, tak Wagnerův prsten je kulatý. Nu, můžete si přečíst Životopis J. R. R. Tolkiena od Humphreye Carpentra, ve kterém na Wagnera přijde řeč. Věřte, že Tolkien Wagnera neměl příliš v lásce.
Wagnerova opera se skládá ze čtyř částí. Zlato Rýna, Valkýra, Siegfried a Soumrak bohů. Je to masivní dílo a kdybyste si na operu chtěli zajít, tak se připravte na čtyři večery a v divadle si odsedíte 13-16 hodin. Stejně tak i komiks se skládá ze čtyř částí. Věrně kopíruje příběh opery. Z toho je jasné, že jde o pořádný špalek. Více než 450 stránek plus bonusové materiály. Ale pozor, nepůjde o další kolosální knihu od Comics Centra, formát bude standardní.
Scénář a kresbu si vzal pod svá křídla operní veleznalec a mocný adaptátor beletrie do komiksu Philip Craig Russell (*1951, Wellsville, Ohio, USA). Prsten Nibelungův je jeho nejrozsáhlejší autorský počin. U nás je Russell známý svými adaptacemi Neila Gaimana. U Comics Centra nedávno vyšla První a Druhá kniha hřbitovní, a před už skoro deseti lety Koralína, která je už vyprodaná. Dal si Hellboye (Hellboy 07: Pražský upír a další povídky) i Sandmana. V USA mu toho vyšlo mraky. Jestliže se pohybujeme v klasických adaptacích, tak za zmínku stojí komiksová Kniha Džunglí (Kipling), Pohádky Oscara Wilda a Kouzelná Flétna (Mozart).
Prsten Nibelungův (The Ring of the Nibelungs) v USA vydal nepřekvapivě Dark Horse. Ve 14 sešitech, pod svým imprintem Maverick Dark Horse, vycházel v letech 2000–2001. A hop, Russell za Prsten Nibelungův získal v roce 2001 dva Eisnery. V roce 2002 vydal Dark Horse souborné vydání ve dvou knihách. A konečně v roce 2014 vyšlo vydání v jedné knize, které Comics Centrum vydá v češtině v pevné vazbě. O obálky sešitů nebudete ochuzeni, jsou v bonusových materiálech.
Děkuji za váš čas a jako vždy, čtěte. Venku začíná být podzim, dobrý čas začít s Myší hlídkou. Na film Ring of Nibelungs z roku 2004 se raději nedívejte! Já jsem to za Vás vyzkoušel, a nedá se to. Zvídavější z vás si v mezičase mohou vygooglit, kdo byli Nibulengové.
Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda