První komiksový Poslední jednorožec
Adaptace nesmrtelné fantasy pro malé i velké
Na konci dubna letošního roku vyjde v nakladatelství Comics Centrum komiks podle slavného románu Petera S. Beagla Poslední jednorožec, který patří ke kultovním dílům světové literatury žánru fantasy.
První letošní překvapení z edičního plánu nakladatelství bude možná pro mnohé komiksové fanoušky opravdu nečekané. Kultovní fantasy příběh totiž na první pohled jakoby nezapadá do klasického portfolia nakladatelství Comics Centrum.
Šéfredaktor Václav Dort k tomu podotýká: „Filmové zpracování Jednorožce nás uhranulo už v dětství, takže tuhle krásně zpracovanou adaptaci jsme prostě museli vydat. Navíc jde o kultovní příběh, který ovlivnil moderní fantasy podobně jako třeba Pán prstenů“.
Román Poslední jednorožec vyšel již v roce 1968 (v českém překladu pak v roce 1997), ale u nás je znám především díky filmovému zpracování z roku 1982, které zasáhlo několik generací. Bylo to dáno i tím, že jako jeden z mála amerických animovaných celovečerních filmů k nám mohl proniknout přes železnou oponu.
Lyrický příběh plný napětí, jinotajů i humorných anachronismů vypráví o jednorožce, žijící poklidně ve svém šeříkovém lese, která se jednoho dne dozví, že je poslední svého druhu, a tak se vydává na dobrodružnou pouť s cílem najít ostatní jednorožce. Po cestě se setkává s mnohými nástrahami, ale pozná rovněž nové přátele a lásku. Na konci však bude muset čelit hrozivému Rudému býkovi, protože je to právě on, kdo má na svědomí zmizení jednorožců ze světa.
Filmová a komiksová adaptace se od sebe liší. Komiksová se více drží původního románu, a na rozdíl od té filmové je méně krácená a nepostrádá humor.
Adaptace půvabného a poetického příběhu do komiksové podoby se ujal zkušený scénárista Peter B. Gillis, který na komiksové scéně působil především v 80. letech (Tailgunner Jo, Shatter, Warp a další), a poté dlouhá léta pracoval v jiném oboru. Poslední jednorožec je tedy jakýmsi jeho comebackem. Výtvarné stránky se ujala Renae de Lizová (Womanthology, The Legend of Wonder Woman).
„Tento komiks lze zhodnotit pouze jediným slovem: okouzlující... Najdete v něm kouzla a divy vyobrazené jedním z nejpůvabnějších výtvarných stylů, na jaké můžete v komiksu narazit.“
– Karyn Pinterová, Comics Bulletin.com
Peter S. Beagle se narodil roku 1939 v newyorské rodině vzdělanců. Odmala se zajímal o umění a vystudoval kreativní psaní na prestižních amerických univerzitách. Jeho prvotinou byl román Tiché a poklidné místo, jenž spatřil světlo světa roku 1960. Následoval cestopis I See By My Outfit, vydávaný nejprve časopisecky a teprve roku 1965 i knižně. Třetí Beaglův literární počin, fantasy román Poslední jednorožec, zajistil svému autorovi celosvětové uznání a doživotní slávu. Ačkoliv Beagle napsal ještě mnoho knih, často úspěšných (například volné pokračování Jednorožce s názvem Dvě srdce vyhrálo roku 2011 prestižní Hugo Award a Nebula Award), už nikdy se mu jeho nejslavnější román nepodařilo překonat. I přes pokročilý věk se nadále aktivně věnuje literatuře a hudbě.