Rváč: Něžná bomba na solar
Prvním překvapením v edičním plánu Comics Centra pro rok 2019 byl v dubnu Poslední jednorožec. Druhým, dnes už ne tajným, titulem je komiks Rváč od Jeffa Lemirea. Comics Centrum ze své knihovny v odpočinkové místnosti v obchodě u Jiřáku vytahuje další komiks, na který přišel čas. Dobrou zprávou je, že v knihovně stále zůstává několik polic komiksů, které třeba… jednou… vyjdou v češtině.
Jeff Lemire (*1976, Essex County, Ontario, Kanada) patří k nejzajímavějším komiksovým scénáristům posledních let. Zdá se, že mu je vcelku jedno, zda zrovna píše superhrdinské nebo autorské komiksy. Ví, co chce vyprávět, ví, jak to má vyprávět, a píše toho mraky. Po výživném období u DC a Marvelu začal psát pro Dark Horse Černou Palici, o které jsem nedávno napsal článek. Černá Palice u mě patří do TOP 10 komiksových sérii, takže jsem přesvědčen, že Lemire umí psát skvěle.
Navíc Komiksové noviny Lemirea adorují, jak mohou. To má váhu, neboť redakce Komiksových novin je výkvětem komiksových vědomostí, rozhledu a citu pro kvalitu. Garantem mouder je v redakci Komiksových novin zasloužilý akademik prof. JUDr. Ing. Pandí Bříško, Ph.D. Z toho je jasné, že Komiksové noviny se s Lemireem nemohou mýlit!
Rváč (Roughneck, Simon & Schuster, 2018) patří do kategorie autorských komiksových knih. Jde o uzavřený příběh, charaktery a prostředí jsou z Lemireovy hlavy. Kanadu má Lemire zažitou, takže není překvapivé, že i Rváč se odehrává v zemi lidí, co mají hlavu jako Pac-Man. Do fiktivního městečka Pimitamon, které, kdyby jednoho dne celé vymřelo, tak si toho nikdo nevšimne, se vrací bývalá hokejová hvězda Derek Ouelette. Derek neprožívá nejšťastnější období svého života. Svou kariéru hokejisty poslal do kopru jednou dobře mířenou ranou hokejky. Do Derekova života mezi hokejovým stadionem a chlastem vstoupí jeho sestra Beth, která také neprožívá nejšťastnější období svého života. Takže na začátku máme na plátně zasněžený zapadákov, do kterého se vrátily dvě zubožené existence.
Rváč je čistokrevná pocitovka, která vypráví s minimem slov smysluplný a na dřeň osekaný příběh, který se dotkne duše. Za sebe mohu říci, že od druhé třetiny knihy jsem nechtěl vědět, jak Rváč skončí. Kdo mě zná, tak ví, že emoce nejsou mou silnou stránkou, ale Lemireovi se podařilo je ze mě vymlátit. Je fakt dobrej. Kresba a coloring je též Lemireova práce. Někde kolem jsou stopro fotky z komiksu, a ta kresba je báječná. Částečná karikatura a coloring v drtivé většině pouze v odstínech modré vizuálně dokresluje bezútěšnost příběhu. Pro umocnění zážitku by bylo dobré číst Rváče s nohama v chladničce. Stejně tak je skvělá práce s panely. U Rváče je každá dvoustrana skvělou ukázkou toho, jak se komiks má dělat. Pořád si pohrávám s myšlenkou, že pro mě jsou nejlepší ty komiksy, u kterých je autor multifunkční, protože umí psát i kreslit. Rváč to jen potvrzuje.
Formát a zpracování knihy bude klasicky á la Comics Centrum (Pochmurný kraj / Lovec čarodějnic / Zámek a klíč). Takže tvrdé desky s přebalem a parciálním lakem, šitá vazba a pochopitelně barevně laděná stužka. Prostě jako vždy u knih z Comics Centra. Kvalitní papír, kvalitní příprava v DTP a poctivá knihařina.
Děkuji za váš čas a jako vždy, čtěte. Když už jsem u autorských komiksů, o kterých budete po dočtení přemýšlet, a když už jsme v Kanadě, tak mrkněte na komiks Temnými hvozdy.
Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda