Tyler Crook se se štětcem v ruce už narodil
Nevím, jak vy, ale já při výtvarné výchově na základní škole trpěl, když jsem měl něco namalovat vodovkami nebo temperami. Neustále se mi všechno rozpíjelo, propíjel se mi papír a po chvíli se vám barvy začnou promíchávat, takže žlutá už není žlutá, nejde to vygumovat... no těch věcí co mě na tom vyloženě štvalo bych vypsal na celou A4. Jenže postupem času jsem získal nadhled, a každého, kdo dokáže vytvořit něco „smysluplného“ se štětcem a paletou barev v ruce, považuji za umělce a obdivuji ho. O jednom, dovolím si říct umělci, budu psát tenhle článek. Je to Tyler Crook. Pokud vám tohle jméno nic neřekne, tak se není za co stydět. Dokud Comics Centrum nezačalo vydávat sérii Pochmurný kraj, tak jsem taky netušil, že někdo takový existuje, a pamatuji si, že potom, co jsem knihu otevřel, mi na první pohled došlo, že vidím něco opravdu výjimečného.
Tento, v letošním roce šestačtyřicetiletý, Američan se prostě se štětcem v ruce narodil. Ještě předtím, než se začal živit tvorbou komiksů, pracoval téměř 12 let jako grafický designér a 3D modelář. To je podle mě důvod, proč 95 % jeho současné tvorby je „analogové“. Díky internetu lze dnes o Tyleru Crookovi dohledat spoustu informací, ale já osobně jsem se zasekl na jeho Facebooku a YouTube, protože těch videí, kde vidíte jeho proces tvorby komiksu, je dost, a mě to doslova fascinovalo.
Crook na mě působí jako dříč a hračička. K tomuhle závěru jsem došel až po dočtení Pochmurného kraje 5: Znjetvořce, a hlavně, a to musím vypíchnout, z bonusu na konci knihy, který se jmenuje Malba obálky. Tam je vidět, jak Crook tvoří jednotlivé stránky. A když pak vidíte na zrychleném videu, jak jeho ruce kmitají, a ty přesné tahy štětcem... tak jsem tiše záviděl. A moje kamarádka poté, co jsem jí pustil jedno video, na které koukala s pusou dokořán, to okomentovala slovy: „To je tak, když je někomu shůry dáno“.
Já si tohoto autora zařadil mezi ty, které okamžitě poznám. Například v naposledy vydané knize ze světa Černé palice: Z temných koutů Spiral City je poslední část encyklopedie z tohoto univerza, a hned jsem věděl, že postavu Antiboha a Jacka Sabbatha kreslil Crook, aniž bych musel kontrolovat popisek u ilustrace. Ostatně Jeff Lemire si právě Crooka vybral pro tvorbu spin-offu o Plukovníku Bizárovi. Právě na YouTube jsem našel video, kde kreslí obálku k tomuto spin-offu, a nebudu lhát, viděl jsem ho asi 5krát.
Další známý autor, který si vybral Crooka ke spolupráci, není nikdo jiný než Mike Mignola. S Mignolou spolupracoval na sérii Ú.P.V.O.: Peklo na Zemi, ke kterému, doufám, se Comics Centrum propracuje v rámci vydávání Hellboy universa. Čeho bychom se ale mohli dočkat dřív, je třetí díl Lovce čarodějnic, kterého pro Mignolu kreslil Crook celého, a na tuhle knihu se právě díky tomu moc těším. Takže zatnout zuby a doufat, že se příští rok objeví v edičním plánu. Co si ale můžete vychutnat hned a bez čekání, je prvních pět knih ze zmiňovaného Pochmurného kraje.
Když bych měl mluvit za sebe, tak když CC oznámilo, že bude vydávat Pochmurný kraj (v originále Harrow County), tak jsem byl malinko skeptický. Přece jenom jsem vůbec nevěděl o co jde, kdo to píše, kdo to kreslí... atd. Jenomže za ta léta věřím dobrému úsudku CC, protože mají šťastnou ruku při výběru toho, co budou a co chtějí vydávat. Hned jak zveřejnili ukázku na webových stránkách, jsem komiks objednal, protože jsem prostě musel. Ono totiž malovaných, pozor ne kreslených, komiksů moc není, a když mi kniha dorazila domů, tak po otevření jsem měl stejný pocit, jako když jsem otevřel knihu Drsná škola, a na chvíli jsem naprosto oněměl. Doteď si vybavím, že mi bylo malinko líto, že Pochmurný kraj nemá stejný formát jako Drsná škola. Co si ještě u první knihy vybavím, že obsahovala a obsahuje čtyři sešity a čekání na další díl bylo tehdy opravdu dlooouhé. Jenomže dnes už lze koupit pět dílů a šestý nás čeká v září.
Právě pátý díl mám teď nejvíc v paměti, a je vidět, že po scénáristické stránce to má Cullen Bunn, který Pochmurný kraj píše, promyšlené. Právě pátý díl mi přijde zlomový, jelikož vysvětluje původ všeho, a tudíž čekání, co se nyní bude v dalším dílu odehrávat je zase dlooouhé. Když by se mě někdo zeptal: „K čemu bys tuhle sérii přirovnal?“. Odpověděl bych nejspíš takhle: Asi k ničemu, protože tohle je prostě originál a neskutečně skvěle malovanej. Je to taková gotická Kytice o čarodějnici s příšerama, i když v knize jsou pojmenovaný jako běsy, ale hlavně ta kresba tomu komiksu dává strašnou sílu a atmosféru.“ Škoda jen, že podle dosavadního plánu vydávání této série, lze předpokládat, že příští rok CC vydá poslední dva díly a této sérii odzvoní konec zvonec. Ale nebuďte smutní, v současnosti vycházejí u Dark Horse další příběhy z temného kraje, které se odehrávají deset let po událostech této série. Rok 2022 - zůstaňte naladěni.
Pokud bych měl dále vypisovat, co Tyler Crook kreslil, byl by to článek ne nekonečný, ale hodně dlouhý. Já jen doufám, že jsem vás nahlodal k tomu, abyste si alespoň nějaké to video na internetu našli a pustili si ho (např. na facebooku a youtube Tylera Crooka je video, kde maluje „variant cover“ pro Bestie burdenské, jednu z připravovaných sérii Comics Centra) nebo ihned objednat Pochmurný kraj 1 až 5, protože tento člověk je opravdu originální a jedinečný, a je radost se mu dívat pod ruce.
Autor článku: Václav Cífka