Informace o nákupu
loadingbar

Frank Miller – tvůrce nejen Sin City

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

frank miller by artista frustrado-d5szp1fScenárista, výtvarník a filmový režisér Frank Miller je v našich končinách velmi známý a populární. Narodil se 27. 1. 1957 v Olney ve státě Maryland a vyrůstal ve městě Montpelier ve státě Vermont jako páté ze sedmi dětí. Svou dráhu zahájil jako scenárista v komiksové sérii inspirované televizním seriálem The Twilight Zone. Později napsal několik kratších scénářů pro vydavatelství DC Comics.

První výtvarné zkušenosti získal ve vydavatelství Marvel na komiksu John Carter, Warlord of Mars. Později ve stejném vydavatelství kreslil řadu sérií. Zlom nastal u série Peter Parker, The Spectacular Spider-Man, kde kreslil díly 27 a 28, ve kterých hostoval Daredevil. Ten se v té době pohyboval na samotném okraji čtenářského zájmu, ale Miller v něm viděl potenciál. Poprosil proto šéfredaktora Jima Shootera, aby mu přidělil Daredevilovu běžnou sérii.

Drsna skola 01A tak začal v květnu 1979 Miller podle scénáře Rogera McKenzieho za pomoci inkera Klause Jansona kreslit tužkou sérii Daredevil. Millerův filmový styl byl zcela odlišný od běžného průměru a byl čtenáři přijat velmi kladně. Na prodejích se to ovšem výrazně neprojevilo, a tak vydavatelství uvažovalo o zrušení celé série. Miller, kterému se nelíbily McKenzieho scénáře, požádal o možnost psát si scénáře sám. Nový redaktor Danny O'Neil mu vyhověl, a proto díl 168 Miller zároveň psal i kreslil tužkou. Protože nebylo možné měsíční sérii zároveň psát a kreslit, přenechal Miller kresbu Jansonovi a sám se věnoval pouze scénářům. Práci na Daredevilovi Miller ukončil u čísla 191 poté, co ho změnil v druhou nejprodávanější postavu ve vydavatelství.

Svou vlastní sérii si ale vyzkoušel až v letech 1983–1984, kdy pro vydavatelství DC Comics nakreslil minisérii Ronin. V roce 1986 ve spolupráci s Klausem Jansonem a Lynn Varleyovou (později se stala Millerovou manželkou, ale v roce 2005 se rozvedli) napsal a nakreslil komiks Batman: Návrat temného rytíře. Návrat se stal zásadním komiksem DC a ovlivnil celou jeho moderní tvorbu. Poslední filmové zpracování Batmana je jím velmi výrazně ovlivněno.

darebak 01Během času se Millerovi začal zajídat systém jakým s komiksy zacházejí velcí vydavatelé. Začal výrazně vystupovat proti cenzuře, kterou velké vydavatelské domy stále uplatňovaly a většinu nových projektů začal realizovat v menším vydavatelství Dark Horse Comics. V roce 1990 napsal scénář pro komiks Drsná škola, který nakreslil Geof Darrow. U nás Drsná škola prošla dva a půl roku trvající digitální restaurací, s důrazem na detailní kresbu, aby pak mohla v roce 2013 vyjít ve velkém formátu.

S výtvarníkem Davem Gibbonsem přivedl na svět postavu Marthy Washingtonové v minisérii Give Me Liberty. Napsal scénáře pro filmy Robocop 2 a Robocop 3 (později vyšla komiksová adaptace, která obsahovala motivy z obou scénářů; pro Avatar Press jí kreslil Juan Jose Ryp). Simon Bisley podle jeho scénáře nakreslil komiks Darebák, který původně vycházel na pokračování v čtvrtletníku Gentlemen's Quarterly. Darebák u nás vyšel v roce 2013.

V roce 1991 začal pro magazín Dark Horse Presents psát a kreslit příběh, pro jehož výtvarnou podobu používal pouze kontrast černé a bílé barvy, a který nazval Sin City. Hlavní hrdina Marv hledá vrahy své přítelkyně a nic ho nedokáže zastavit. Do města hříchu se Miller ještě několikrát vrátil, ať už v dlouhých „románech“ (Drsný sbohem, Ženská, pro kterou bych vraždil, Velká tučná zabijačka, Ten žlutej parchant, Rodinný hodnoty a Do srdce temnoty) nebo v kratších povídkách (souborně vyšly v knize Chlast, děvky a bouchačky). V roce 2005 byl do kin uveden film Sin City – Město hříchu. Ten zadaptoval příběhy z první (Drsný sbohem), třetí (Velká tučná zabijačka) a čtvrté knihy (Ten žlutej parchant), doplněných o povídku Náš zákazník, náš pán (Chlast, děvky a bouchačky).sin city komplet

Po devíti letech byl uveden do kin další film Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil, který adaptoval děj druhé knihy série, povídku Prostě takovej normální sobotní večer (Chlast, děvky a bouchačky) a zcela nový, pouze pro film napsaný, příběh. Nový film z Města hříchu se tentokrát musel obejít bez asistence režiséra Quentina Tarantina (v prvním filmu natočil scénu v autě, ve které Dwight veze mrtvolu Jackieho).

Spolu s Geofem Darrowem vytvořili parodii/poctu manga komiksu Astroboy a pak také parodii/poctu filmům s Godzillou – Big Guy and Rusty the Boy Robot. Velký úspěch zaznamenalo i velkoformátové album 300: Bitva u Thermopyl, které do filmu přenesl Zack Snyder.

Miller zkusil navázat na úspěch s Návratem temného rytíře sérií Batman: The Dark Knight Strikes Again, ale projekt byl fanoušky přijat velmi chladně. Stejně dopadl i jeho scenáristický pokus, ve kterém pro Jima Leeho napsal sérii All Star Batman and Robin the Boy Wonder, která se vrací na začátek vztahu Batmana a Robina. Pozici filmového režiséra si vyzkoušel na filmu Spirit, který byl inspirován dílem Willa Eisnera.

teror 01Ke kreslení komiksů se vrátil v knize Teror ve jménu víry (Holy Terror), ve které reagoval na teroristické útoky z 11. září 2001. Knihu Miller mnohokrát přepracovával. Hlavním hrdinou měl být Batman, ale musel být z knihy odstraněn a projekt z DC přešel do Legendary Pictures, kde nakonec v roce 2011 vyšel. Miller ve skvěle nakresleném komiksu kritizuje politiky a poukazuje na nebezpečí islámských radikálů, čímž proti sobě poštval levicově smýšlející intelektuály. Další kontroverze byla vyvolaná fanoušky Batmana, kteří se nedokázali vyrovnat s jeho odstraněním z příběhu. U nás vyšlo v roce 2015.

Volné pokračování filmu 300, pod názvem 300: Vzestup říše bylo uvedeno do kin v roce 2014. Bylo natočeno podle jedné části rozpracovaného scénáře Millerova komiksu Xerxés. Komiksový fanoušci si ale museli počkat až do roku 2018, kdy začal po sešitech vycházet Xerxés: Pád rodu Dareiova a vzestup Alexandrův. Na rozdíl od 300, které by mohlo být jakousi marginální částí tohoto eposu, je hlavním hrdinou komiksu historie. V pěti kapitolách sledujeme vzestup Xerxova rodu a jeho pád, který zapříčinil Alexander Veliký. 

Titulní obrázek: Frank Miller, převzato z Deviant Art, autor: artista-frustrado, http://artista-frustrado.deviantart.com/art/Frank-Miller-351025539

%MCEPASTEBIN%